... okuyorsunuz
Günlük

Kipa kendi yöneticilerini yetiştiriyor @Retailnews

Belki de tekrarlıyor olacağım ama “insan kaynakları” kavramı Amerika’da şirketlerin bilançolarına varlık olarak yazılmaya başlamışken ülkemizde hala pek çok “kurumsal”laşmış şirkette işe alım, bordro, personel özlük hakları, eh işte biraz eğitim ve idari işler olarak algılanıyor ne yazık ki.

Halbuki günümüz ticaretine baktığınızda aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm ürün ve hizmetlerin artık birden hatta yeri geldiğinde binden fazla çeşidi ve tedarikçisi ve mutlaka bir “daha ucuzu” var. Artık farklılaşma çok önemli ve farklılaşma en çabuk insan kaynakları ile yaratılabilir. Satınalmasından (tedarikçi ve operasyon ilişkileri) kasiyerine, hatta taşeron firmalarına kadar her alanda insan kaynağı ve hizmet anlayışı ile farklılaşan şirketler yaşamaya devam edecek. Şöyle bir düşünün bakalım: en çok tercih ettiğiniz restoran size en lezzetli yemekleri sunan mı, yoksa lezzetli yemekleri sizin nasıl yediğinizi, ne sipariş ettiğinizi, geçen gittiğinizde rahatsız olduğunu bahsettiğiniz akrabanızın durumunu soran garsonun olduğu restoran mı? Benim cevabım belli…

Her şey bir yana Türkiye’de uzun yıllardır bu işi çok iyi yapan şirketler de yok değil. Perakendede bu şirketlerin başında IKEA gelir: insan kaynakları, eğitim, gelişim (hatta succession) planlamaları, takdir sistemleri, sosyal aktiviteler, potansiyel ve performans değerlendirmesi sistemleri açısından oldukça disiplinli ve başarılılar.

Gurur verici bir şekilde Kipa’da da böylesine bir gelişimden yeni haberim oldu, keza METRO’da da bu alanlarda pek çok inisiyatif var. Umarım sizlerin çalıştığı ya da yönettiği perakendecilerde de pek çok benzeri hatta daha da ileri sistem vardır ki farklılaşma yolunda her birimiz ayrı bir başarı sağlar ve müşterimize daha çeşitli ve faydalı ürün/hizmet sunar hale geliriz. Unutmayın: kar artık sadece aldığımız ya da sattığımız anda değil, müşterilerimizin alışverişlerini sürdürülebilir ve büyütülebilir kıldığımızda garanti altına alınabilecek bir mefhum haline geldi.

İyi okumalar:

185’i aşkın mağaza sayısıyla Türkiye çapında hızla büyüyen perakende şirketi Tesco Kipa, eğitime ve gelişime yaptığı yatırımla çalışanlarının gelişimine katkıda bulunuyor.

“Sürekli eğitimin sürekli gelişim yarattığı” gerçeğinden yola çıkan Tesco Kipa İnsan Kaynakları yönetimi, teknik ve liderlik alanındaki eğitimlerini gerek sınıf içi gerekse işbaşı uygulamalar ile uzun soluklu şekilde uyguluyor.

Kendi çalışanımızı kendimiz yetiştiriyoruz
Departman şefleri, grup müdürleri ve mağaza müdürleri tarafından verilen teknik eğitimler, mağaza ve bölge insan kaynakları müdürleri tarafından verilen liderlik eğitimleri ile hat yöneticileri tarafından verilen işbaşı eğitimleri süresince çalışanlar, kişiye özgü hazırlanan kariyer programıyla 2 yılda başlangıç düzeyi pozisyonundan mağaza müdürlüğü pozisyonuna yükselme şansını yakalıyor.

Çalışma arkadaşlarını kendi içlerinde yetiştirmeye büyük önem verdiklerini söyleyen Tesco Kipa İnsan Kaynakları Direktörü Remzi Kıraç , perakende sektöründe başarıya ulaşmak ve çizgiyi hep ileriye taşımak için bütün şirketlerin teknik bilgiye sahip, liderlik becerileri gelişmiş yöneticilere ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.

Kıraç, “Tesco Kipa olarak hem kendi yetişmiş yönetici ihtiyacımızı karşılamak hem de çalışma arkadaşlarımızın kişisel gelişimine katkıda bulunarak müşterilerimize çok daha iyi hizmet verebilmek için Yetenek Akademisi adını verdiğimiz gelişim programımız büyük önem taşıyor. Hedefimiz çalışma arkadaşlarımızı geliştirmek ve büyüme planlarımızı desteklemek’’ dedi.

“Bilgi arttıkça motivasyon ve verim artıyor”
Tesco Kipa gelişim programlarındaki adayları eğitimleri boyunca takip ettiklerini sözlerine ekleyen Kıraç, “Eğitim sürecindeki çalışma arkadaşlarımızın bilgi ve becerileri arttıkça motivasyonlarının ve müşterilerimize verdiğimiz hizmet seviyesinin de doğru orantılı olarak arttığını görüyoruz. Bu da bizlere doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Eğitimlerimiz ve gelişim programlarımız ile şirketimizin başarılı geleceğinin temellerini atıyoruz. 2013 yılında da insan kaynakları alanındaki uygulamalarımızı geliştirerek sürdüreceğiz ve Tesco Kipa’yı çalışma arkadaşlarımız için çalışmak ve müşterilerimiz için alışveriş yapmak için mükemmel bir yer haline getirme çabamıza devam edeceğiz’’ diye konuştu.

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Günlüğü takip etmek ve yeni mesajlar geldikçe haberdar olmak için e-posta adresinizi giriniz.

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: