... okuyorsunuz
Günlük

Türkiye gıda ve içecekte en büyük sektör olacak @DHA

AB Gıda ve İçecek Konfederasyonu’nun 30. yıl kongresi Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapıldı.

TGDF Başkan Vekili Rint Akyüz Türkiye’de gıda ve içecek sektörü en büyük sektörü olacak dedi.
Brüksel’de düzenlenen kongrede açıklama yapan Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkan Vekili Rint Akyüz, Türkiye’nin gıda ve içecek sanayisinde önemli bir yerinin olduğunun altını çizerek Gıda ve içecek şu anda Türkiye’nin ikinci büyük sektörü konumunda. Birkaç sene sonra en büyük sektörü olacak dedi.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu’nun (TGDF) da üyesi olduğu AB’nin alanında en büyük sivil toplum kuruluşu olan AB Gıda ve İçecek Konfederasyonu’nun (FOODDRINKEUROPE) kuruluşunun 30. yılında düzenlediği kongresi 17-18 Ekim tarihleri arasında Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlendi. Kongreye TGDF Başkan Vekili Rint Akyüz, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, AKP milletvekili İbrahim Yiğit, komisyon başkanvekili AKP Adıyaman milletvekili Mehmet Erdoğan , sözcüsü AKP Aydın milletvekili Mehmet Erdem, komisyon üyesi CHP Burdur milletvekili Ramazan Kerim Özkan ile MHP Adana milletvekili Seyfettin Yılmaz ve Türkiye’den bir grup gazeteci katıldı. Kongrede, 956.2 milyar Avro’nun üzerindeki iş hacmiyle Avrupa’nın en önemli imalat endüstrisi olan ve AB ekonomisinin önemli bir ayağını oluşturan Avrupa gıda ve içecek endüstrisinin, 2020 AB Stratejisi doğrultusunda sürdürülebilir büyümenin ve ekonomik iyileşmenin desteklenmesinde son derece önemli bir role sahip olduğu, bu nedenle bu yılki kongrenin ana temasının mevcut ekonomik kriz ortamında Ekonomik İyileşmeyi Desteklemek olarak belirlendiği vurgulandı. Kongre, Sürdürülebilir ekonomik iyileşmeyi yönlendirmek, Tüketicilerin yaşamlarını iyileştirmek ve Akıllı, yeşil büyümeyi gerçekleştirmek olmak üzere 3 ana başlık altında yapıldı. Kongreye FoodDrinkEurope Başkanı Jesús Serafín Pérez’in yanı sıra Avrupa Birliği Sağlık ve Çevre Komiseri, Avrupa Komisyonu üyeleri, endüstrinin CEO’ları, STK temsilcileri ve akademisyenlerden oluşan pek çok konuşmacı katıldı. Kongrede farklı oturum başlıkları altında değerlendirilen konuların başında 2050 yılına odaklanan AB gıda ve içecek endüstrisinin mevcut sorunları, global trendler, sektörün ihtiyaçları ve AB’nin geleceği için sürdürülebilir ekonomik büyümeyi teşvik etmek üzere yapılabilecekler tartışıldı.

500 MİLYON TÜKETİCİYE ÜRÜN SAĞLIYOR
Her gün Avrupa’da 500 milyon tüketiciye güvenli, besleyici ve uygun fiyatlı gıda ve içecek ürünleri sunan AB Gıda ve İçecek Endüstrisi, tüketici refahını artırmak için daha fazla neler yapabileceği konusunu da ele aldı. Avrupa’nın ekonomik iyileşmesini sağlamak için yeni pazarlar yaratmanın, inovasyon için gerekli finansman teşviklerinin sağlanmasının ve bunun yanı sıra KOBİ’lere yönelik iyileştirici planlamalar yapılması gerektiğini dile getiren konuşmacılar, endüstrinin rekabet gücünü azaltan yasal belirsizliklerin de ortadan kaldırılması gerektiğini ifade ettiler.

TÜRKİYE’DEN TEK TEMSİLCİ
Kongreye katılan Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkan Vekili Rint Akyüz, FOODDRINKEUROPE’un Avrupa’nın en büyük sanayisi olan gıda ve içecek sanayisinin tek temsilcisi olduğunu, AB’nin gayrısafi milli hasılasının yüzde 13,5’unu temin ettiğini ve 2006 yılında AB üyesi olmamasına karşın konfederasyonun özel davetiyle gözlemci üye olarak konfederasyona katıldığını söyledi. Gözlemci üye olmalarına karşın tam üye muamelesi gördüklerini vurgulayan Akyüz sözlerini şöyle sürdürdü; Bunun sebebi, Türkiye gıda ve içecek sanayisinin gücüdür. Şuan da Türkiye ikinci büyük sektör. Bir kaç sene sonra en büyük sektörü olmak için gayret sarf ediyoruz. Özellikle ihracatta geçen yıl Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. İşlenmiş gıda ürünlerinde ihracatı 10 milyar dolar sınırına getirdik. Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada 600 milyon insan yaşıyor ve aynı bölgede gerçekleşen 1,5 trilyon dolar civarındaki gıda ticaretinde Türkiye’nin payı yüzde 1’in biraz üzerinde bunun 2-3’lere taşınması için çalışıyoruz.’ dedi.

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: