... okuyorsunuz
Günlük

Perakendede Kültür Hizmeti @RetailNews

Kitaplar

PERAKENDEYİ TAKİP EDİN

Sektörün referans dergisi Retail News, geçtiğimiz günlerde yeni bir kültür kampanyası başlattı. Dergi, bir yılllık abonelik ile birlikte 3 önemli kaynak kitabı sadece 90 TL’ye sunuyor.

PERAKENDECİNİN KATEGORİ YÖNETİMİ

Tunçalp, kategori yönetimi ve satış konularında, uzun yöneticilik yıllarında yaşadığı yüzlerce örnek çalışmadan yola çıkarak bu kitabı hazırlamıştır. ‘Satmak üzere satın alma’ faaliyetinde, satışı planlamadan satın alma eylemine geçilemeyeceğini yaşayarak görmüştür. Elbette bu deneyimler içinde yapılan yanlışlar sebebiyle bolca özeleştiri de vardır. Kitapta, konuların anlaşılmasını kolaylaştırmak için örneklere sıkça yer verilmiştir. Bunu yaparken gerek yurt içinde gerekse yurt dışında benchmarking (kıyaslama) gözlüğünü hiç çıkartmamıştır. Çünkü sadece teoride kalmaya mahkum işlerle değil, pratikte netice verecek ilişkilerle hedefe ulaşılacağına inanır. Bu kitap, içindeki konular ve konuların ele alınış şekli bakımından başta genç yöneticiler, yönetici adayları ve perakende eğitimi alan öğrenciler olmak üzere pazarlama ve satış konularına ilgi duyan herkesin okuması gereken, rehber bir kitap niteliği taşımaktadır.

MAĞAZA KAYIPLARI KADER DEĞİLDİR

 Mağaza kayıpları, büyük emeklerle toplanan cirolardan daha önemlidir. Oysa uygulmada öncelik her zaman satış cirolarına verilir ve o hedefe koşulur.
Kayıplara üst sınır konmadığı ve sadece mağaza içindeki müşteriye tedbir alındığında ise boşuna gönüller ferahlatılır.
Belki bu kitap moral bozucu birçok örnekle motivasyonunuzu bozabilir. Ancak büyük cirolara ve yeterli brüt kar marjına rağmen dipte size yetmeyen net karınızı artırmanın tek yoludur bu kayıplarla mücadele.
Düşününki; bugün tam ölçemediğiniz onlarca kayıp türünden önemli bölümünü engellemeniz durumunda, net karınızı yüzde 2 artırmanız mümkün olabilir. Bu ise ciroyu ikiye katlamak kadar önemli bir sonuçtur.
Muhtemel kayıplarımızın bir kısmı hakkında şikayet ve ihbar yoluyla bilgi sahibi olabiliriz. Bazen tesadüf yardımıyla, bazende polis bildirimiyle uyarılabiliriz. Buraya kadarı, hiç bu işlere kafa yormayan en basit bir işletmede bile farkındalık yaratabilir.
Ancak ideal olanı; sahada dedektif, gizli müşteri ve teknolojiyi kullanarak iç denetimin sağlanması, hatta bürokratik ve mali işlemlerin bağımsız denetime havale edilmesidir.

  ALDI’NİN BAŞARI ÖYKÜSÜ; TEMEL ESASLAR

 ‘Net ve yalın bir organizasyon, basit prensipler ve sadelik…İşte ALDI’ nin en önemli başarı reçetesi. Söylemesi kolay, ama yapması o kadar kolay değil! Organizasyonun tamamının nasıl bu ilkeleri sahiplendiğini ve tutarlılıkla uygulayarak başarıya ulaşıldığını, herkesin başarıda bir rol oynadığını ve her çalışanın ne kadar önemli olduğunu bu güzel kitapta okuyacaksınız. Bu eseri Türk perakendecilerine kazandırdığı için Eylül Yayın Grubu’na ve sahibi Ali Güler Bey’e sektör adına çok teşekkür ederim.


Mustafa Kalkandelen

Perakende Uzmanı

‘’Basit işi herkes yapabilir. Herkesin yapabildiği bir işte öne geçmek ve farklılaşmak ise hiç de kolay değildir. Bu nedenle basit işler, aslında en zor işlerdir. Elinizdeki kitap; gıda perakendeciliğinin ‘’basit formatı’’ olan discount perakendeciliğinin iyi uygulamalarını çarpıcı örneklerle anlatıyor. Her perakendeciyi heyecanlandırıp, ‘’Bunu ben de yapabilirim.’’ dedirtebilecek faydalı bir çalışma. Bu ‘’basit işin’’ tasarlanmasının ve icra edilmesinin hiç de kolay olmadığı, diğer bir değişle, ciddi perakende mühendisliği becerisi, fevkalade iyi yalın yönetim ve perakende romantiziminden uzak tutkulu çalışma ortamı gerektirdiği ise satır aralarında gizli…’’

Servet Topaloğlu
Yaşar Holding Yönetim Kurulu Üyesi

” Ülkemiz tüketicisi tarafından benimsenen hard discount konseptinin küresel lideri ALDI’dir. Başarıda önemli rolü olan Dieter Brandes’in kaleme aldığı bu kitap, bir defa okunmak için değil, tekrar tekrar gözatmak üzere başucunda bulundurulması gereken bir kaynaktır.”

Ercüment Tunçalp

Perakende Danışmanı

RETAIL NEWS

Perakendenin haber ve ekonomi dergisi Retail News, her ay 7 bin kişiye ulaşıyor.
Yayın hayatına 2002 yılında başlayan dergi, 10 yıldan bu yana perakende sektörünün nabzını tutuyor.

Retail News’in ulaştığı alanlar arasında ulusal ve yerel zincir marketler, holdingler, bakanlıklar, dernekler ve federasyon merkezleri, ticaret odaları, bankalar, sigorta firmaları, medya ve halkla ilişkiler kuruluşları, pazarlama şirketleri, AVM’ler ve beş yıldızlı oteller yer alıyor.

Dergi aynı zamanda Retailnews.com.tr adlı portalıyla yayın yapıyor. Ayda yüzbinlerce kişi tarafından ziyaret edilen portal, hergün onbinlerce kişiye ulusal ve küresel haberler iletiyor.

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: