... okuyorsunuz
Günlük

Migros Walmart ilişkisinde son durum @Sabah

Dünyanın en büyük üçüncü şirketi Wal-Mart, 4 milyar $’la Migros’un borsa değerinin % 60 fazlasını vermeye razı oldu.

Dünyanın en büyük üçüncü şirketi Wal-Mart, 4 milyar $’la Migros’un borsa değerinin % 60 fazlasını vermeye razı oldu. Buna göre 1.4 milyon metrekare satış alanı olan Migros’un her m2’si 5 bin TL’ye geliyor.

 Türkiye’nin ekonomik istikrarı ve perakende sektöründeki büyüme hızı dünyanın en büyük şirketlerinin de ilgisini çekti. 446 milyar dolarlık cirosu ve 2 milyonun üzerinde çalışanıyla dünyanın en büyük üçüncü şirketi Wal-Mart, 4 milyar dolarla Migros’un borsa değerinin yüzde 60 fazlasını vermeye razı oldu. Bu rakama göre toplam satış alanı 1 milyon 450 bin metrekare, piyasa değeri de 2.4 milyar dolar olan Migros’un metrekare fiyatı 5 bin TL’ye çıktı. Bu yılın ilk 9 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre cirosunu yüzde 14, faaliyet kârını da yüzde 10 artıran şirket, yıl sonunda 6.4 milyar TL’lik bir ciro hedefliyor. Bu yıl toplam 890 mağazaya ulaşacak olan Migros, 2013’te ise bu sayıyı 1000’e çıkarmayı planlıyor.

TAKİP EDİLMEMİZ DOĞAL
İMKB’ye Wal-Mart görüşmesiyle ilgili açıklama yapan Migros, şu bilgileri verdi: “Migros hisselerinin yüzde 80.51’i ana ortağımız MH Perakendecilik ve Ticaret A.Ş. aracılığıyla BC Partners’ın kontrolündeki fonların elinde bulunmaktadır. Tecrübeli bir şirket olan Migros’un piyasanın önde gelen kuruluşları tarafından takip edilmesi doğaldır.”

DEĞERİ 2.4 MİLYAR DOLAR
Migros’un bugünkü piyasa değeri 2 milyar 400 milyon dolar. Yüzde 62 prim yapan şirketin yüzde 51’ini 1.9 milyar TL’ye alan BC Partners, 2008’den sonra çağrı yaparak hisse toplamıştı. Yani o dönemde şirkete 3.9 milyar dolar ödeyen fon, hemen hemen aynı fiyata satış yapacak.

Perde arkasında Koç mu var?
Wal-Mart-Migros görüşmesi hatırlanacağı gibi 2004’te de gündeme gelmişti. Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, o günlerde işbirliği müzakereleri yapıldığını doğrulamış, ancak satış gerçekleşmemişti. “Wal-Mart girişiminde altyapıyı Koç yaptı” diyen perakendecilerin Migros’la ilgili farklı bir iddiası da var. Belirtilene göre Migros, bir aydır Carrefour ile de görüşüyordu. Wal- Mart’a Carrefour’la birlikte toplu bir paket sunulacaktı. Ancak son dakikada Carrefour devreden çıktı.

@Sabah

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: