... okuyorsunuz
Günlük

Ateşten gömlek: STOK

Gelin biraz kelimenin tam anlamıyla ateşten gömlek STOK’tan bahsedelim. Olsa bir dert olmasa değil mi? Bir türlü en uygun seviyeyi bulamıyorsanız, tam oh dediğiniz anda atıklar, kayıplar, ya da tam tersi boş raflar çıkıyorsa karşınıza bu yazı tam size göre.

Stok, özellikle enflasyonist geçmişimizde bizim o kadar çok yaramıza merhem oldu ki, hala kendisine vefa borcumuzu ödediğimize inanmıyoruz. Hala sürekli onunla yaşıyor, sürekli onun geçmişte verdiği sıcaklığı arıyoruz. Ama artık günümüz enflasyonun neredeyse (ve eskiye göre) olmadığı, üstüne üstlük dünyanın her tarafındaki krizlerin etkisi olarak ticaretin ve sonuç olarak da nakit akışının daraldığı bir ticaret medyası oluşturdu.

Artık son 20 yıldır Amerika’da, son 10 yıldır Avrupa’da şirket duvarlarına yazılan sloganlar ülkemizdeki büyük devlerin duvarlarına bile yazılmaya başladı -ki bu ayıp değil: NAKİT KRALDIR! Peki nakit nerede bağlı? Genellemek gerekirse alacaklar ve stoklar.

Biz bugün sadece stok denizi ve gizlediği kayalardan bahsedeceğiz.

stok Evet, her işletmenin amacı bir kıyıdan (sermayedar) diğerine (tüketici) gidip gelmektir. İşimiz özetle para taşımak. Çoğu zaman stok denizi bizi koruyarak aslında bize verimsizlik yaratan pek çok faktörün üstünü örtmektedir. İş ne zaman nakde sıkışıp stok azaltmaya gelirse işte o zaman sürekli olarak müşteriye karşı stoksuz kalmalar, satış kaçırmalar başlayınca ya 20 yıllık çalışanınızı dinleyip tekrar stoklu çalışmaya dönecek ve o size çok lazım olan parayı stoğa gömeceksiniz, ya da paranın sesine kapılıp daha az stokla çalışmak için hangi vermsizliklerden kurtulmanız gerektiğini analiz edip bulacaksınız.

Aslında kayaların bir kısmını çrikin resmimden görebiliyorsunuz ama kısaca stok denizini dolduran ana faktörleri listeleyelim:

– Satış ve sipariş yönetimi,

– Mal hareketi (goods flow) ve envanter yönetimi,

İsterseniz şimdi de kısaca detaylara bakalım:

Satış ve sipariş yönetimi

Satış ve stok arasındaki ilişki ile ilgili çok özet bir tanımlama kullanacağım, umarım anlaşılır. Eksik kalan tamamlanması gereken bir bilgi olduğuna inanıyorsanız lütfen yorum bırakın detaylandırayım: satış ve stok arasındaki aşk sürekli kovalamaca ile geçmeli ve bu aşıklar bir türlü kavuşmamalı. Eğer sürekli olarak aynı evde yaşamaya başlarlarsa stok şişmanlamaya ve satış da çekiciliğini yitirmeye başlıyor haberiniz olsun. Aşkı canlı tutmak sizin elinizde!

Stok denizini en hızlı şekilde dolduran faktörlerden biri ne yazık ki sipariş yönetimi. Pek çok şirket bu konuda “gereksiz yere” zorlanıyor ve büyük paralar kaybediyor diye düşünüyorum. Evet çalışanlarımız pazarın son 1″0 yılındaki tüm sezonsal trendleri çok iyi biliyor olabilirler, evet tedarikçilerimiz bizden önce mal hareketlerini gözlemleyebiliyor (hatta bazen manipülatif dedikodularla bizzat yaratabiliyor) olabilirler, ama spekülatif kazançlardan çok SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME (bu lafı hala duymadıysanız bile yakında çok sık duymaya başlayacağınıza eminim) istiyorsak doğru bir (i) satış öngörüsü/forecasting, (ii) asgari sipariş miktarı/MOQ yönetimi, (iii) tedarik süresi/Lead Time, (iv) satış/reyon/merchandising tasarımı ve (v) tedarikçi & ürün gamı tasarımı süreci yönetiyor olmamız lazım.

Piyasada bu işlerin tümünü çok iyi yapan yönetim bilişim sistemleri mevcut ve evet haklısınız tamamı epey külfetli ve maliyetli işler. Ama iyi stok yönetimine yatırım yapmak ciddi oranda gelecek tasarrufların garantörüdür unutmayınız.

Mal hareketi (goods flow) ve envanter yönetimi

Mal hareketinden kastım D2D, yani Door to Door, yani tedarikçinin kapısından müşterinin kapısına kadar olan süreç aslında ama biz sadece mal kabul anından kasa çıkış anına kadar olan küçük dünyamıza da odaklansak yeter şimdilik. Mal hareketi ilk andan son ana kadar gerek mal kabul fazla/eksiklikleri, gerek iç hasarlar, gerek kayıplar (shrinkage/stock loss, vb gibi) ve gerekse de hareket kayıtları (doğru ürün doğru adette doğru ürün koduna mı kaydedildi) bazında sürekli olarak gerek ve gerçek stok mevcudumuzun arasında farklılıklar yaratmaktadır. Bu konular sağlıklı bir envanter yönetimi ile kontrol altına alınmadığı sürece bize bir süre sonra bilinçsiz ya da refleksif bir yedek/safety stok tutma alışkanlığı getirir. Tüm bu hareketleri iyi yönetmek, doğru ve zamanında kayıt altına almak sadece gerektiği kadar stokla dönebilmenin anahtarı olacaktır.

Umarım işinize yarar, bol satışlar!

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: