... okuyorsunuz
Günlük

Hedef zirve ise azim şart @Günebakış Gazetesi

Benim için güne ilginç bir başlangıç oldu, umarım sizin de A101’in süpersonik büyümesi dikkatinizi çekmiştir. İşte Yönetim Kurulu Başkanları Sn. Turgut Aydın’dan büyümenin sırları…

Günebakış Gazetesi – Hedef zirve ise azim şart.

Hedef zirve ise azim şart

TRABZONLU işadamı Turgut Aydın ile son zamanlarda marketçiliğe damgasını vuran A-101’leri konuştuk. Ucuz marketçiliği Türkiye’ye ilk kez BİM’in getirdiğini, ardından A-101’lerin doğduğunu kaydeden Aydın, “A-101 olarak başarımızın sırrı kaliteyi ucuza satıyoruz. Ürünlerimizin çoğu marka ürünlerdir” dedi.

Aydın Örme Şirketler Grubu Kurucusu Turgut Aydın, tatil için geldiği memleketi Trabzon’da Günebakış Gazetesi’ne konuştu. Turgut Aydın, Trabzon’un Maçka İlçesi Soldoy (Sevinç) Köyü’nde 1943 yılında dünyaya geldi.  Küçük yaşlarda gittiği İstanbul’da çalışmaya başladı. Türkiye’nin en önemli tekstil grubu olan Aydın Örme Sanayi ile adını duyuran şirket, faaliyet alanlarını kısa sürede geliştirdi. Son yıllarda Memorial Hastaneleri’nin yanı sıra A 101 ve English Home markalarını da alarak yeni sektörlerle de büyüme stratejisini başarıyla uygulayan Turgut Aydın Holding, en son gayrimenkul ve denizcilik alanlarında yatırıma soyundu. Aydın, aldığı gemiye kendi köyünün adı olan Soldoy adını koydu. Babasına duyduğu sevgiyi, köyüne yaptırdığı camiye babasının adını vererek yaşatmaya devam etti.   

Turgut Aydın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Aydın ile bu başarının sırlarını öğrenmek için konuştuk. Ve gördük ki hedef zirve ise azim şart…

YÜZDE YÜZ YERLİ SERMAYE YÜZDE YÜZ A101
günebakış:  A101 nasıl doğdu ve bu günkü başarısının sırrı nedir?

Turgut Aydın: Bizim ucuz market dediğimiz marketçilik Almanya’da doğdu. Türkiye’ye BİM getirdi ondan sonra da biz getirdik. Almanya’da bu iş şöyle doğdu. Perakende sektörünün önde gelen kuruluşlarından olan Alman Aldi Süd Marketleri, BİM marketlerinin ilham kaynağı oldu. Aldi Süd Marketleri’nde çalışan Türkler’i Cüneyd Zapsu yanına alarak BİM Marketlerini kurdu, daha sonra devretti. Aynı şekilde A101’i de Zapsu kurdu ve sonra sattı. Bizim A101 olarak başarımızın sırrı, biz kaliteyi ucuza satıyoruz. Bizim ürünlerimizin çoğu marka ürünler.

günebakış:  A101’de satılan ürünlerde nelere dikkat ediyorsunuz?

Turgut Aydın: Biz öncelikle bütün ürünleri yerli firmalardan alıyoruz. Tamamı ile yerli sermaye ve yerli ürün. Yabancılar ortak olacaktı fakat biz kabul etmedik. Marketlerdeki ürünler sürekli denetimden geçiyor ve kendi içimizde oluşturmuş olduğumuz denetim mekanizması ile sürekli bir denetim içindeyiz. Ucuz ürün satılırken kalite ve hijyenden taviz verme gibi bir durumumuz söz konusu olamaz. Halkımızın sağlığını önemsiyoruz. Biz kurumsal bir yapıya sahibiz ve bütün çalışanlarımız bu sorumluğunun bilincindedir.

günebakış:  Genel olarak baktığımızda A101 diğer marketlerden daha ucuza ürün satıyor. Gerçekten bunu nasıl yapıyorsunuz?  Siz buradan ne kazanıyorsunuz?

Turgut Aydın: Bizim şube sayımız diğer marketlerin şube sayısından çok fazla ve sürekli yenilerini açıyoruz. Ben 1001. şubeyi doğup büyüdüğüm yerde Maçka’da açtım ve sürekli bir şekilde ülke genelinde şube açmaya devam ediyoruz. Şimdi bu kadar geniş bir şube ağı olan bir market istediği fiyata ürün alabilir. Bir satışta binlerce kalem mal satacak firmalar bana. Dolayısıyla bu büyük bir indirim ve pazarlık payı doğuruyor. Bizim kendi markamız BİM’deki ürünlerden ucuz ve çeşit olarak BİM marketlerinden daha fazla çeşide sahibiz. Biz bir şey kazanmak için değil, halkımıza hizmet için bu yola girdik. Çok küçük paralarla kazançlar oluyor, kuruşlar üzerinden kazanıyoruz.

günebakış: Size göre marketlerin Türkiye ekonomisindeki yeri nedir?

Turgut Aydın: Marketler büyük bir ekonomidir. Bir kere biz markalı ürünleri rakiplerimizden yüzde 25 daha ucuza satıyoruz. Mağaza başı yaklaşık 4 kişiyle hizmet veriyoruz. Mümkün olduğu kadar kirası düşük olan yerleri tercih ediyoruz. Maliyetten düşürmeye çalışıyoruz ve bu kazanımların tamamını halka yansıtıyoruz. A101’ de yaklaşık 8500 kişi çalışıyor. Holding olarak 14 bin kişi çalışıyoruz. Çalışanların tamamı sigortalı. Burada kurumsal bir yapı var. Her şey kayıt altında devlet vergisini alıyor, işçilerin maaşı, sigortası ödeniyor burada kaçak bir şey yapma olasılığı ortadan kalkıyor ve bu da ekonomiye yansıyor tabii ki.

günebakış: Marketçilik ya da toptan gıda sektörüne adım atmak isteyenlere ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Turgut Aydın: Günümüzde şartlar artık daha zor. Kurumsal olmayan marketler için sıkıntılar olacaktır. Bundan sonra kurumsal olmayanların işi çok zor. Ya yöresel farklı ürünler üzerine çalışacaklar,  ya da kurumsallaşacaklar. Artık insanlar her şeyi takip ediyor. Ucuzun ve kalitenin nerede olduklarını takip ediyor. Bizim her hafta perşembe günü ucuzluk günlerimiz var. İnanılmaz satışlar sağlanıyor.  İndirime koyulan mallar kaliteli ve gerçekten güzel ürünler. Dolayısıyla sektöre yeni girecek olanlar rakiplerini iyi tahlil etmeli ve ona göre bir şeyler yapmalılar.

günebakış: Son olarak okuyucularımıza ve Trabzonlu hemşerilerinize söylemek istediğiniz şeyler var mı?

Turgut Aydın: Öncelikle bütün hemşerilerime selam ve sevgilerimi yolluyorum. A101’e diğer bölgelere nazaran daha fazla sahip çıktılar. Karadeniz halkı bizleri sahiplendi. Şubelerimize çok büyük ilgi var.  Bizim mahallemize ya da ilçemize ne zaman şube açacaksınız diye binlerce mail alıyoruz. Mümkün olduğunca da isteklerini yerine getirmeye çalışıyoruz. Biz bu toprakların insanıyız ve nerden geldiğimizi asla unutmadık. Trabzon’a gelir giderim. İnsanlara faydalı olmak kendi insanımıza faydalı olabilmek için özel bir hassasiyetimiz var. Trabzon’un insanı da öyledir. Bizler ziyaret etmesek, gelip gitmezsek tepkilerini direk söylerler. Bir anlamda sizi mecbur bırakırlar köklerinize sahip çıkmak için. Bizim insanımızın milliyetçi tarafını seviyorum. Halkımıza bizlere göstermiş olduğu teveccühten dolayı teşekkür ediyorum.

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: