... okuyorsunuz
Günlük

Gerçek büyüme mağaza açarak sağlanmaz @Ercüment Tunçalp/Retail News

Sayın Ercüment Tunçalp bugün RetailNews.com.tr’de yayımladığı yazısında “Kral çıplak” demiş. Zevkle okudum, hemen de sizlerle paylaşıyorum.

Gerçek büyüme mağaza açarak sağlanamaz

“Bazı büyük perakendeciler basının karşısına çıkarak ilk yarı yıl sözde büyüme rakamlarını süsleyerek açıklıyorlar. Biliyorlar ki; millet masal dinlemeyi sever ama, finansal rapor okumaz.”

Fred Reichheld, “Kötü kar kısa vadede başarı getirir, uzun dönemde şirketi batırır” diye uyarıyor. Ona göre, son yıllarda ortaya çıkan hızlı büyüme hastalığı sebebiyle “kötü kar” salgını başladı. “Şirketin iyi taraflarını cilalamaktan daha önemlisi, hatalardan ders çıkartmak ve o tarafları tamir etmektir. Ancak bu şekilde sürdürülebilir büyüme sağlanabilir.”

Birebir bazda sağlanan enflasyon üzerindeki ciro artışı sağlıklı büyümedir. Diyelim ki enflasyon yüzde 10 ve siz mevcut mağazalarınızda cironuzu ancak yüzde 5 artırdınız. Bu küçülme demektir.

Veya satış alanınızı yüzde 25 artırdınız ve bunun yanında ciroyu da aynı oranda artırdınız. Bunun da kıymeti yoktur. Bu kısım hesap dışında tutulmalıdır. Ancak son zamanlarda görüyoruz ki; ülkemizdeki  bazı büyük perakendeciler basının karşısına çıkarak ilk yarı yıl sözde büyüme rakamlarını süsleyerek açıklıyorlar. Biliyorlar ki; bizim millet masal dinlemeyi sever ama finansal raporları okumayı sevmez.

İngiliz perakendeci bir taraftan yeni açtıkları mağazaları ballandıra ballandıra anlatırken, diğer yandan ilk yarı yıla ait büyüme rakamını açıklıyor. Yeni açılan satış noktası artış oranı yüzde 15 iken, ciro artış oranı yüzde 13,9. Medyanın kuzuları ise sadece dinliyorlar. Zira karşılarındaki aynı zamanda reklam müşterileri, kızdırmaya gelmez!

YAŞANAN BÜYÜME DEĞİL, ŞİŞMANLAMA

Sormuyorlar; “Yeni açtığınız mağazalar kadar bile cironuzu yükseltememişsiniz, enflasyon payını karşılayacak artış da ortada yok. Bu sizi tedirgin etmiyor mu?” Esasen sorulamayan soruların cevapları meydanda. Bu şirketlerin çoğu satılıktır ve sebebi de budur. Zira yaşanan büyüme değil şişmanlamadır. Obezite sağlık sorunudur ve mücadelesi zordur.

Bu nedenle büyük şirketlerle kıyaslama her zaman isabetli olmaz. Şirket değerini artırmak üzere organik veya inorganik büyüme üzerine odaklanmak çoğu zaman riskli olabilir. Kadroları rehavete sürükler. Cirosunu, olağan talep artışının üzerinde artıramayan, parası da olan şirketler için en kolay yol şirket satın almaktır. Bu şekilde ciro artışı yanında pazar payını da artırmak mümkündür. Üstelik bunu yapabilmek için yaratıcı olmaya gerek yoktur. Paranızın olması yeterlidir. Dolayısıyla bu şekilde büyüme gerçek büyüme sayılamaz.

HATALARDAN DERS ÇIKARMAK 
Öncelik, “verimliliği artırmak” üzerine olmalıdır. Zira kaynakları sınırlı olan şirketler için büyümenin aynı zamanda maliyetleri yükselteceği de unutulmamalıdır. Ayrıca nakit ihtiyacı da artacaktır. Neticede kontrolsüz büyümeden kaçınmak gerekir. Örneğin alt yapı yetersizliğini gidermek veya pahalılık imajını silmek üzere yapılacak çalışmalara öncelik vermek daha gerçekçidir.

Şirketin iyi taraflarını cilalamaktan daha önemlisi, hatalardan ders çıkartmak ve o tarafları tamir etmektir. Ancak bu şekilde sürdürülebilir büyüme sağlanabilir. Daha fazla borçlanmadan elde edebileceğiniz büyüme oranı önemlidir. Bu da birebir bazda enflasyon üzerindeki artışla kaynak sağlayarak yapılabilir.
Ayrıca bunun da hesabı vardır. Sürdürülebilir büyüme oranı, bir firmanın daha fazla borçlanmaksızın elde edebileceği en yüksek büyüme oranıdır. Başka bir ifadeyle; işletmelerin hedef sermaye yapısını bozmadan, yeni borç-özsermaye dengesini sabit tutatarak, dış finanslama yoluyla büyüyebileceği maksimum orandır.

Ülkemizde yaşanan doğru örneği verelim. BİM’in ilk yarı yıl ciro artışı yüzde 25 iken, şube artış oranı yüzde 9’dur. İşte hem enflasyon  hem de fiziki büyüme üzerinde gerçekleşen ve örnek alınması gereken sağlıklı organik büyüme modeli budur.

KÖTÜ KÂR SALGINI
Ünlü yönetim uzmanı Fred Reichheld, “Kötü kar kısa vadede başarı getirir, uzun dönemde şirketi batırır” diye uyarıyor. Ona göre, son yıllarda ortaya çıkan hızlı büyüme hastalığı sebebiyle “kötü kar” salgını başladı ve çok sayıda şirket bu nedenle zora girdi.

Ülkemizde de bu hırsa kapılarak raf fiyatlarını yükselten, tedarikçiden yaptığı mantık ve matematik dışı raf bedeli talepleriyle ölçüyü kaçıranlar olmuştur. Hatta müşterinin raf fiyatı kıyaslamalarını engellemek üzere sadece kendisine özel ambalaj ürettirerek kampanyalar düzenleyenler vardır. Elbette müşteri bunu anladığında ilişkiyi kesecek veya sadakati azaltacaktır. Kıyaslama yapan perakendecilere düşen, bu yanlışların peşinden gitmemektir.

Amerika ve Avrupa’da halka açık 25 bin şirketi 8 yıl süreyle izleyen başarılı yönetim danışmanlık şirketi Bain&Company, bu şirketlerin temel göstergelerini analiz etmiş. Araştırma sonuçları; sürekli büyüme sağlayanların oranının sadece yüzde 7 olduğunu ortaya koymuş. Demek ki değil ülkemizde, küresel anlamda da neticeye ulaşmak o kadar kolay değilmiş. O zaman bir taraftan genel hatalara odaklanırken, diğer taraftan bize özel zaaflara bakmamız gerekmektedir.

TEK GÜÇLÜ ADAM YETMEZ
Rakibi küçümseyen, hatta bu sebeple izlemeye bile gerek görmeyen yönetim ekipleri, oturdukları yerden ne kadar beyin fırtınası yaparlarsa yapsınlar gerçek büyüme sağlayamazlar. Eldeki verilerin değerlendirilmesi, küresel ve ulusal standartlardan sapmaların yorumlanması önemsenmelidir. Bunu da ancak yetenekli kadrolar başarabilir. Tepedeki tek güçlü adam yeterli olmaz. Takım iyi olmalıdır ve her çalışanın potansiyeli sonuna kadar değerlendirilmelidir. Maalesef ülkemizde çoğunlukla astlara bu imkan verilmez, şirket verimliliği de istenen seviyeye yükseltilemez.

Şubeyi artırmaktan daha önemlisi yetenekli ve demokrat üst yönetim ile güçlü kadrolara sahip olmaktır. Gerisi zaten gelir.

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: