... okuyorsunuz
Günlük

Marketçiler dikkat: tüketicilerin 1/3’ü haftada bir dondurulmuş gıda tüketiyor

Bundan yıllar önce restoran ve büfeler için donuk kızartmalık patatesle başlayan serüven, artık perakendede çok önemli bir yer almaya başladı. Her geçen gün perakende boyları ile çeşitlenen markalar artık bezelyeden, ahtapota, tüp kalamardan mısıra, patatesten çileğe aklınıza gelebilecek pek çok üründe yaş, mantısından pizzasına, künefesinden ekmeğine, simidinden böreğine kadar pek çok üründe de yarı pişmiş ürünlerini hem piyasaya sürüyorlar. Bunun yanısıra da bazı marketlerde ördek, pavurya, bıldırcın, vb gibi özel ürünler de gerek ithal edilerek gerekse de özel tesislerde üretilerek bulunduruluyor, ve bu da onlara rakiplerinin yanında çok önemli bir avantaj sağlıyor: farklılık.

Uzun lafın kısası dondurulmuş gıda yükselen trend. Az sonra Dünya gazetesinde çıkan detaylı haberi paylaşacağım ama önce kendinize sorun:

  1. Hazır mıyım? Dolabım, teşhirim, ürün gamımla kendi pazarımda oluşan donuk talebi karşılamaya ya da bu yönde yatırım yapmaya hazır mıyım?
  2. Donuğun gelmesiyle taze reyonlarıma ne olacak? Ne kadar etkilenecekler?

% 31, haftada bir dondurulmuş gıda yiyor

% 31, haftada bir dondurulmuş gıda yiyor

DORinsight’ın 74 ilde 1.256 kişinin katılımı ile gerçekleştirdiği gıda araştırması dondurulmuş gıdaya özellikle gençlerin ilgi gösterdiği ortaya çıktı.

İSTANBUL – Hitay Yatırım Holding firmalarından Türkiye’nin en büyük online araştırma şirketi DORinsight tarafından “Dondurulmuş Gıda Araştırması” gerçekleştirildi. 7-12 Eylül 2012 tarihlerinde online olarak yapılan araştırma 74 ilden 1256 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Her 3 kişiden 1’i haftada en az bir kez dondurulmuş gıda tüketiyor…
Katılımcıların % 31’i en az haftada 1 kez dondurulmuş gıda tüketiyor. Bu grupta 18-24 yaş arası gençlerin sayısı diğer yaş gruplarına göre oldukça fazla. Araştırmaya göre ayda ortalama 1 kez dondurulmuş gıda tüketiyoruz. Tüketenler içinde erkeklerin oranı kadınlara göre daha fazla. Dondurulmuş gıdayı en çok 18-24 yaş arası gençlerin tüketmesi de bir başka ayrıntı. Ayrıca; katılımcıların % 17’si hiçbir zaman dondurulmuş gıda tüketmiyor. Tüketmeyenler içinde 35 yaş ve üzeri kişilerin ağırlığı dikkat çekiyor.

Ne sıklıkta dondurulmuş gıda tüketiyorsunuz?

donmusgida1.jpg

Tüketmeyenler dondurulmuş gıdanın sağlıksız olduğunu düşünüyor…
Araştırmaya göre dondurulmuş gıda tüketmeyenlerin öne sürdüğü nedenler içinde en çok öne çıkanı % 66 ile sağlıklı olmaması. Bunu % 40 ile taze ürün almayı tercih edenler ile % 17 ile lezzetli bulmayanlar takip ediyor. Taze almayı tercih edenler daha çok 35-44 yaş arası orta yaş grubu.

Dondurulmuş gıda almama nedenleriniz nelerdir?

donmusgida2.jpg

Tüketenler ise dondurulmuş gıdanın “Pratikliğine” vurgu yapıyor…
Dondurulmuş gıda tüketenlere göre, dondurulmuş gıda tüketme sebebi % 70 ile pratik olması. Bunu % 51 ile zaman kazandırması, % 21 ile lezzetli olması  ve yine % 21 ile ekonomik olması takip ediyor. Dondurulmuş gıdanın sağlıklı olmasından şüphe etmeyenler daha çok erkekler. Dondurulmuş gıdayı pratik bulanlar ise çoğunlukla 25-34 yaş arası orta yaş grubu. Ayrıca, dondurulmuş gıdayı orta yaş grubu pratik ve zaman kazandırıcı bulurken, 18-24 yaş arası gençler ise ağırlıklı olarak lezzetli ve ekonomik olmasını vurguluyorlar.

Dondurulmuş gıdaları tercih etme nedenleriniz nelerdir?

donmusgida3.jpg

En çok tüketilen dondurulmuş gıda milföy hamuru…
Dondurulmuş gıda tüketenler % 57 ile en çok milföy hamuru tüketiyor. Bunu et ürünleri (% 52) ve pizza, börek vb. ürünler (% 51) takip ediyor. Milföy hamuru ile dondurulmuş sebze daha çok kadınlar tarafından tüketiliyor. En az tüketenler ise 18-24 yaş arası gençler. Dondurulmuş meyveyi ise 35 yaşın altındaki genç ve orta yaş grubu  ağırlıklı olarak tüketiyor.  Ayrıca, milföy hamuru tüketenler içinde DE sosyoekonomik sınıfına mensup kişilerin azlığı dikkat çekiyor.
Hangi dondurulmuş gıdaları satın alıyorsunuz?

donmusgida4.jpg

En beğenilen dondurulmuş gıda markası Superfresh…
Katılımcıların en çok beğendiği marka % 68 ile Superfresh. Bunu, Banvit (% 53) ve Pınar (% 44) markaları takip ediyor. Superfresh, Dr. Oetker, Iglo, Feast ve Uno markaları kadınlar tarafından daha çok beğeniliyor. Superfresh markasını en az beğenen grup DE sosyoekonomik sınıfına mensup kişiler ile 18-24 yaş arası gençler. 18-24 yaş arası gençler en çok Banvit markasını beğeniyor. Iglo markası 35 yaş ve üzeri grup tarafından daha çok beğeniliyor. Bu markayı en az beğenenler DE sosyo-ekonomik sınıfına mensup kişiler. Dr. Oetker ise en çok C2 sosyo-ekonomik sınıfına mensup kişilerce beğeniliyor. Pınar’ı en çok beğenenler 35-44 yaş arası orta yaş grubu. Ayrıca, Keskinoğlu markasını belirtenler içinde DE sosyoekonomik grubunun fazlalığı dikkat çekiyor.

Satın alamasınız bile en çok hangi markaların dondurulmuş ürünlerini beğeniyorsunuz?

donmusgida5.jpg

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: