... okuyorsunuz
Günlük

Perakendenin geleceği küçük dükkanlarda

İnsanların yaşam alışkanlıkları ve teknolojinin de gelişimi göz önüne alındığında önümüzdeki yakın gelecekte perakendenin daha sık alışveriş ve daha küçük sepet/fiş/fatura büyüklükleri ile yaşayacağı gözüküyor.

Önümüzdeki 5-8 yılda tüketiciler gittikçe azalan kasa sayıları, küçülen mağazalar ve ürün bilgisi veren hologramlarla daha sık karşılaşmaya başlayacaklar… aslında yazının devamına geçmeden önce tam da bu anda bir anımı paylaşmak istiyorum:

Yıl 1994, okuldan mezun oldum, Askere Alma Daire Başkanlığına erken sevk dilekçemi yazdım ve önümdeki bir kaç ayda boş ve aç kalmamak için iş ararken bir mütercim/tercümanın yanında iş buldum. Bana verdiği ilk deneme yazısı Chip dergisinde yayımlanacak bir teknoloji makalesiydi ve konusu da kısaca “evde oturduğunuz yerden istediğiniz lokantadan istediğiniz herhangi bir yemeği sipariş edeceksiniz, ve daha 30 dk geçmeden dilediğiniz yemek kapınızda olacak ve siz kredi kartınızla ödeyip afiyetle yiyeceksiniz” idi. Benim tam o andaki surat ifademi tahmin edebilir misiniz bilmiyorum ama şu anda bunların tamamı hayatın parçası değil mi?

Haberin geriye kalan kısmını bu gözle okumakta fayda var diyorum…

Yakın gelecekte insanlar gittikçe dükkanlar, marketler, restoran ve hizmetlere daha yakın olabilecekleri şehir merkezlerine yakın yerlere taşınacaklar. Daha sık alışveriş yapacaklar, ve perakendecilerin planlıdan çok tepkisel/sezgisel alışveriş ihtiyaçlarını karşılamaya hazırlanması gerekecek.

Bu görüşler Kantar Retail ve PwC’nin “Perakende 2020” adıyla yayımladıkları ve teknolojik ilerleme, küreselleşme ve hiper-rekabet çağında perakendeci ve tedarikçileri ilgilendiren önemli faktörleri değerlendirdiği rapordan geliyor. Gerek raporu hazırlayan danışmanlar ve gerekse de perakende üst düzey yöneticilerinin fikir birliğine vardığı konular arasında, perakendecilerin acilen hızla değişen demografik ve teknolojik dünyada Amerikalıların alışveriş alışkanlıklarındaki değişikliklere uyum göstermesi gerekliliği yer alıyor. Minneapolis’te yerleşik Black firmasında CEO ve yaratıcı direktör olarak görev yapan Tina Wilcox “insanlar eskiden alışveriş listesi yaparlardı” diyor, “halbuki şimdi cep telefonlarına gelen e-mail ile yeni açılan bir dükkan ya da indirime giren bir ürünle ilgili mesaj ve ekinde de indirim kuponu geliyor diye alışveriş yapıyorlar”.

Pek çok trend ya da akım aslında bugün olanların gelecekteki bir izdüşümü. Hiper marketler, büyük alışveriş mekanları gittikçe yerini indirim (discount) marketlerine, warehouse club (bkz Costco)’lara ve internet alışverişine bırakacak. Tablet ve mobil ticaretle büyük bir hızla ilerleyen mağazasız perakendecilik süper bir hızla gelişiyor olacak. Bunun yanı sıra rapor kapsamında PwC ve Kantar bir yandan da perakendecilerin insanların hayatındaki temel değişikliklere ayak uydurmaya odaklanması gerekliliğini de tartışıyorlar. Örneğin gittikçe daha fazla tüketici toplu taşımacılık kullanarak alışveriş yapmaya gittiğine göre, artık paket boyut/ağırlıkları ve eve teslimat olanakları daha da önemli olacak. Kuvvetle muhtemel paketler küçülecek, çünkü artık tüketicilerin evleri -maliyet unsuru göz önüne alındığında- gittikçe küçülüyor ve depolama alanları da daralıyor olacak ve insanlar gittikçe daha sık “eve teslim” seçeneğini tercih edecekler. Avrupa’da eve teslim ve nakliye imkanlarının Amerika’ya oranla çok daha yüksek olmasının sebeplerinden birir de budur aslında.

Nasıl bundan on yıllar öncesinde sütçü kapıya taze süt getiriyorduysa, yakın gelecekte de tüketiciler perakendecilerden kahve, ekmek, içecek, deterjan gibi düzenli kullanılan ürünlerin eve teslim yapılmasını talep ediyor olacaklar. Azalan zaman, artan ulaşım giderleri, ve artan e-ticaret imkanlarına baktığımızda hala bir çoğumuzun apartman dairelerinde alışkanlığı olan “apartman görevlisi ya da site bakkalı hizmeti” yakın zamanda standart bir perakendeci hizmeti haline gelecek gibi gözüküyor.

Sonuç itibarı ile alışveriş çok daha sık olacak, insanlar en yakınlarındaki dükkanlardan gerektiği anda alışverişlerini yapmayı uzakta-bir-yerde hiper markete haftalık alışveriş listelerini almaya gitmeye tercih eder hale gelecekler.

Online perakendeye gelince

Kantar ve PwC’nin raporunda konuya yaklaşımları çok ilginç: yakın zamanda dev online perakendecilerin, birebir rekabet etmedikleri diğer lokal perakendecilerle ortaklık geliştirerek müşterileri siparişleri için teslim noktaları yaratacağını öngörüyorlar. Mesela, Amazon yerel bir marketle anlaşarak müşterinin siparişlerini daha etkin ve uygun fiyatlı bir şekilde teslim etmeyi planlıyor.

Bunun yanısıra raporda, müşterilerin her gün biraz daha alıştığı ve tüketimlerinde tercih unsuru olarak kullandıkları online ratinglerin yakın zamanda yerleşik (dükkanlı) perakendeciler için de önemli hale geleceğini, hatta yakın gelecekte gireceğiniz dükkanın görsel iletişimlerle (hatta belki de hologramlarla) kendisinin ratingini sizlerle paylaşacağını öngörüyorlar.

Hele iş ödemeye geldiğinde mobil POS’li bir satış elemanının zaman içinde kasaların yerini alacağını da şimdiden ön görüyor rapor. “Metrekarelerce, onlarca kasanız var ya… atın onları ve ürünlere yer açın” belki de önümüzdeki on yılda sık sık duyacağımız argüman olacak.

Fiyat hassasiyeti hiç bir yere gitmiyor, merak etmeyin! Ancak gelecekte raflarda çok daha fazla “kendi markalarımız” ya da “özel markalar” göreceğimizden hiç şüphe yok. Showroom’culuk dönemi, back margin, front margin, later income defterleri artık yavaş yavaş (hatta belki de hızlı hızlı) kapanıyor olacak.

Sosyal medya, perakendecilerin tüketiciler ile ilgili inanılmaz büyüklükteki bir veriyi  elde edebilmeleri için gerekli kaynak olmaya devam edecek. Bu bilgilerin bir kısmı artık arabalarımız, telefonlarımız, tabletlerimiz, hatta buzdolaplarımız ve tansiyon ölçerlerimiz sayesinde sürekli olarak beslenen ve tarihsel geçmişi dahil izlenen kaynaklar haline gelecekler. Yakın gelecekte perakendecilerin elinde o kadar çok veri olacak ki umarım algılamak, yorumlamak ve o verilerle çalışmak konusunda büyük bir akıl karışıklığı içine düşmeyiz.

Sonuç itibarı ile çok daha sık, çok daha hızlı (online) ve çok daha eve teslim bir perakende platformu için hazırlanmamız lazım.

 

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: