... okuyorsunuz
Günlük

Metro yatırımları Türkiye’ye kayacak

Alman Metro AG, başarısız yatırımlarını gözden çıkarıyor. Şirket, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu üç ülkeye odaklandı. Türkiye Genel Müdürü Kubilay Özerkan, “Avrupa’daki kriz Türkiye’nin avantajı oldu” dedi

Global kriz ortamında bazı ülkelerde zarar etmeye başlayan Alman Metro AG’nin yeni CEO’su uluslararası operasyonlarını gözden geçirmek üzere düğmeye bastı. Bir danışmanlık şirketiyle anlaşarak uluslararası operasyonlarının değerlemesini yaptıran yeni CEO’nun stratejisi, başarısız şirketleri elden çıkarmak. Buradan sağlanan kaynak ise Metro’nun belirlediği yeni büyüme bölgelerine aktarılacak. Bu tabloda üç ülke öne çıkıyor: Türkiye, Rusya ve Çin. Metro Market Türkiye Genel Müdürü Kubilay Özerkan, “Avrupa’da işler zor. Tesco ve Carrefour problemlerini çözmeye çalışıyorlar. Bu ortam bize fırsat yaratıyor. Ülke olarak avantajlı hale geldik. Krizde yüzde 3-3.5 büyüme beklentisi cezbediyor. Metro’nun en önemli sekiz ülkesinden biriyiz. Bu ülkeler içinde de zirvedeyiz” dedi. Almanya’daki merkez yönetimin kriz ortamında bazı tedbirler almaya karar verdiğini ve bunlar arasında kaynakları Türkiye’ye kaydırmak da olduğunu anlatan Özerkan, “Burada Türkiye yönetimi olarak bizim de payımız var. Yatırım çeşitlendirmesine gidiyoruz. Marmaris’te sevkiyat merkezi açtık. Sadece sevkiyat sistemi için 2.5 milyon euro yatırım yaptık” dedi. Metro Türkiye’nin 1 milyar euroluk büyüklüğe ulaştığını söyleyen Özerkan, “Bu yıl yine iki haneli büyeyeceğiz. Bu yıl 30 milyon euroluk yatırım yaptık, 2013’te de bu oranda yapacağız” diye konuştu.

‘Satın alma olabilir’
Perakende dünyasında satın almaların öne çıktığını hatırlatan Özerkan, Metro’nun artık yeni konseptler üzerinde çalışmalar yaptığını belirtti. Özerkan, şehir içinde yine profesyonel müşteriye hitap eden daha küçük formatlarda Metro mağazaları açmak gibi projelerle ilgili çalıştıklarını ifade ederek, “Belki 100 mağaza daha açmaktansa başka bir cash&carry almak aklımızdan geçebilir. Şu anda böyle şey yok ama 1-2 yıl içinde olabilir” şeklinde konuştu.

‘Büyümede gaza basılacak’

Müşterilere kampanyalarla ödeme kolaylıkları yaptıklarını anlatan Özerkan, “2013’te büyümenin gazına yeniden basılacak. Bununla ilgili sinyaller var ancak metodolojinin nasıl olacağını hep birlikte göreceğiz” dedi.

Private Label girişimi
Private Label ürünlere son dönemde daha çok odaklanan Metro, raflarını Türkiye’nin coğrafi ürünlerine açmaya başladı. Zeytin ve su ile başlayan bu girişimlerinin devam edeceğini söyleyen Özerkan, “Türkiye’nin coğrafi markalarına sahip çıkarak küçük üreticilerin de Metro’ya girmesini sağlıyoruz. Cironun yüzde 10’u buradan geliyor. Üstelik ihracat da yapıyoruz” dedi.

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: