... okuyorsunuz
Günlük

Augmented reality: Perakendenin büyüyen gücü!

Barcode’un keşfinin üzerinden 50, kullanımının üzerinden 40 yıl geçmiş, tam da QR kodlarına yeni yeni ısınmaya başlamışken, aslında bir konsol oyun firmasının (Nintendo) ticari olarak kullanmaya başladığı Augmented reality özellikle Amerika’da perakende de ciddi bir güç olmaya başlıyor.

Bizim kuşağımız çevirmeli telefondan basmalı telefona geçtiğinde ne kadar şaşırmış, cep telefonları çıktığında modern dünyaya adım atmıştı hatırlarsanız. Eskiden başka bir ili arayacağınız zaman santralden yazdırıp beklerken, 20 yıl önce elimize avuçtan hafif büyük ve epey gramajlı cep telefonları (hatta kısa bir süre de çantalı araç telefonları) geçtiğinde apayrı bir teknolojik anlayış başlamıştı.

Şimdi ise 3-4 yaşındaki çocuklar iPad, iPhone kullanmayı günlük hayatlarının parçası haline getirdiler.

İşte bu anda Augmented reality (eğer yatırım masrafını geri ödemekte zorlanmaz ve ticarileşirse) yeni neslin hemen kucaklayacağı, bizim neslin ise ilgiyle karşılayacağı bir ürün. Kısaca augmented application ile telefonunuzu bir resim ya da mesaja çevirdiğiniz anda telefonunuzda 3D olarak canlanan karakter size ilgilendiğiniz ürün ya da hizmetle ilgili istediğiniz (hatta bazen istemediğiniz) kadar bilgiyi ileri interaktif şekilde aktarıyor. Personel, iletişim, vb bir çok maliyeti azalttığı gibi bir yandan da günümüz müşterisinin TEKRAR talep ettiği İLETİŞİMi de canlandıran teknoloji ile ilgili RetailCustomerExperience.com’da çıkan makaleyi sizlerle paylaşmak istedim.

Augmented reality: a growing force in retail | RetailCustomerExperience.com.

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: