... okuyorsunuz
Günlük

(Umarım) mutlu yıllar: 2013

Haberler iyi değil, İspanya İtalya bölgesel özgürlükler ve ayrışmalarla uğraşırken, Yunanistan Kasım sonunda kasanın dibindeki kırıntıların da biteceğini -kısacası iflasın eşiğine geldiğini- telaffuz etmeye başladı.

Avrupa’nın tümünde tüketici güven endeksleri diplerde, harcamalar kısıldıkça kısılıyor.

Amerika da şimdiden seçim ekonomisi bilinmezine doğru (ki yakındır darısı bizim de başımızda) sürüklenmeye başladı. Romney, Obama, cumhuriyetçiler, demokratlar derken gittikçe muhafazakarlaşan bir Amerika dünya ekonomisine nasıl bir açılım getirecek bakalım?

Bizim yakada da sular ısınmaya başladı. Zaten fokur fokur kaynayan ortadoğunun buharı yüzümüze vurmaya başlamışken bir de Avrupa yakasından yansıyan ekonomik sıkışma bizi de gittikçe çıkmaza sürüklüyor diye düşünüyorum. Piyasa özellikle belli sektörlerde soğumaya başladı. İnşaat sektöründeki adetsel enflasyonun getirdiği arz fazlası bu alanda son yıllarda delice yapılan yatırımların sahiplerini zora koşacağa benziyor. Perakende de işler yüzeysel bir yolundalıkla ilerliyor.

Havaların soğumasıyla hissetmeye başlayacağımız %30’un üstünde biriken doğal gaz zammı ve yıl sonuna doğru brüt maaşlara baskısı artacak olan gelir vergisi önümüzdeki son çeyrekte piyasada harcanabilir geliri iyiden iyiye azaltacak. Buna bir de geleneksel Kurban harcamaları eklenince piyasadaki nakit azalacaktır.

Gerçekten farklılık yaratma niyetinde olmayan, müşteriye odaklanmayan herkesi sıkıntılı günler bekliyor, dikkat!

2013 gelmeden sıkıntısı başladı | GAZETE VATAN.

2013 yılı bütçesinin Meclis’e sunulması için 10 gün kaldı ancak hükümet henüz Orta Vadeli Programı (OVP) tamamlayamadı. 2013 bütçesinde 3 bilinmeyenli denklem, hükümeti sıkıştırıyor: Yüksek bütçe açığının gerektirdiği tedbir, gelecek seçimler ve Suriye ile sıcak temas. Bütçe büyüklüğü son gelişmelerle 400 milyar lirayı aşacak.

2013 yılı bütçesi için son viraja girildi. 2013 bütçesinin Meclis’e sunulması için sadece 10 gün kaldı. Anayasal zorunluluk nedeniyle 2013 bütçesinin 17 Ekim’de Meclis’e sunulması gerek. Ancak hükümet Orta Vadeli Programı (OVP) ve Orta Vadeli Mali Planı hâlâ tamamlayamadı. OVP ve Mali Plan 2013 yılının temel ekonomik büyüklük tahminlerini ve hedeflerini belirliyor. Bu hedefler belirlenmeden bütçenin çatısı çatılamıyor. Tek şans bu hafta OVP’nin tamamlanıp kamuoyuna açıklanması.

Diğer taraftan 2013’e girmeye 2.5 ay varken, şimdiden sıkıntısı başladı. Bir yandan yüksek bütçe açığının gerektirdiği tedbir ihtiyacı, diğer yandan ardarda yaşanacak 3 seçim yılına giriliyor olması, bir yandan da Suriye ile sıcak temas olasılığı nedeniyle 2013 bütçesi daha şimdiden hükümeti sıkıştırdı. 2013 yılı için “sıkı” bir bütçe hazırlamaya çalışan Maliye Bakanlığı, bütçede sadece “acil” ve “stratejik işlere” öncelik veriyor. Buna göre stratejik projeler dışında yeni projelere kısıtlama yapılması, azami tasarrufa gidilmesi öngörülüyor. Ancak bu yılla birlikte önümüzdeki 3 yıl boyunca ardarda seçim yaşanacağından, bütçede harcama kısıcı radikal önlemler alınması ve uygulanması çok kolay görülmüyor.

Gelinen noktada son OVP’de 2013 yılı için 381 milyar lira olması hedeflenen bütçe büyüklüğünün 400 milyar lirayı belirgin olarak aşacağı anlaşıldı. Şimdi Maliye bütçe büyüklüğünü 400 milyar lira civarında tutmaya çalışıyor. Bir başka ifadeyle OVP ve Mali Plan 2013 bütçesinin çatısını oluşturacak. Bütçenin hazırlanıp Meclis’e sevkedilebilmesi için bu hafta OVP’nin tamamlanması gerekiyor.

381 MİLYAR LİRAYI ÇOKTAN GEÇTİ

HAZIRLANAN bütçenin OVP’de öngörülen 381 milyar lirayı çoktan aştığı belirtiliyor. Hükümet, OVP’de 2013 yılı için bütçe büyüklüğünün 381 milyar lira olmasını hedeflemiş, bu hedefi de kamuoyuna açıklamıştı. Ancak şu an itibarıyla 2013 bütçe büyüklüğünü 400 milyar lira civarında tutmaya çalıştığı belirtiliyor.

Anayasal zorunluluk nedeniyle 2013 bütçesinin 17 Ekim’de Meclis’e sunulması gerek. Bu zorunluluk Anayasa’nın 162. maddesinden kaynaklanıyor. Söz konusu madde, “Bakanlar Kurulu, merkezi yönetim bütçe tasarısı ile milli bütçe tahminlerini gösteren raporu, mali yıl başından en az yetmişbeş gün önce, Türkiye Büyük Millet Meclisine sunar” deniliyor.

Bu hafta açıklanması gerek

Hükümetin önce, bütçe tasarısına dayanak olacak OVP ile Mali Planı tamamlaması gerekiyor. Burada belirlenen hedeflerle uyumlu bir bütçe hazırlanması.

3 BİLİNMEYENLİ DENKLEM

1- Ödenek taleplerini görmezden gelip, sadece “acil” işlere kaynak ayırmak zorunda:

2013 yılına bütçe dengeleri, öngörülenin çok üzerinde bir bütçe açığıyla giriyor. Buna göre GSYİH’nın yüzde 1.5’i olarak hesaplanan bütçe açığı, 1 puanlık artışla öngülenden 14.5 milyar lira daha fazla açık verecek. Yapılan zamlar bu yılın bütçe açığını kapatmaya yetmiyor. Zamların bu yılın kalan 2.5 ayına etkisinin yaklaşık 3 milyar lira civarında olacağı hesaplanıyor. Bu ise bütçe açığındaki sapmanın en az 10 milyar lira düzeyinde sürdüğü anlamına geliyor. Bu durum 2013 bütçesini hazırlayan Maliye Bakanlığı için büyük bir sıkıntı demek. Bakanlık, önümüzdeki yıl bütçesinde dengeleri kurabilmek için kamu kurumlarının ödenek taleplerini görmezden gelmek ve “sıkı” bir bütçe hazırlayarak sadece “acil” ve “stratejik işlere” öncelik vermek zorunda. Ancak bu noktada devreye seçim kararı giriyor.

2- Üç yıl boyunca, üstüste seçim dönemine girilmesi buna izin vermiyor:

Seçimlerin 6 ay öne çekilmesiyle 2013’ten itibaren 3 yıl üst üste seçim yapılacak. 2014’te Cumhurbaşkanı seçilirken, 2015’te genel seçimler olacak. Böyle bir durumda “Seçim bütçesi yapmayacağız” söylemine rağmen, harcamaları kısmaya dönük radikal kararlar alınması zor görünüyor.

3- Suriye ile ilgili olasılıklar için bütçede “esneklik” gerekecek:

Hükümet, Suriye’ye asker gönderilebilmesi için çıkarılan tezkerenin “savaşa karşı tedbir olduğunu” belirtti. Ancak Türkiye, tezkerenin ardından her türlü olasılığa açık durumda. Bu nedenle Suriye geriliminin sıcağında hazırlanan 2013 bütçesinde, olası bir savaş durumunun yüksek harcamaları için hazırlıklı olunması gerekiyor. Doğrudan bir savaş bütçesi olmayaksa da 2013 bütçesinin, “dar” değil, harcama kalemleri arasında gerek kaydırma, gerekse aktarma yapılabilecek şekilde “bol” olması gerekiyor.

 

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: