... okuyorsunuz
Günlük

TÜFE nereye?

Bugün açıklanan TÜİK verilerine göre TÜFE’de aylık değişim %1,03 olarak gerçekleşti. Bu hızlı tırmanış her sene aynı dönemde gerçekleşiyor (en alttaki grafiğe dikkat) peki bu sene yeni ne var? Kasım ayında açıklanacak verilerde: tam son anda gelen benzin zammı, doğal gaz zammı [yazın yapılan zammın üstüne son gelen zammı koyduğunuzda geçen sene aynı döneme göre faturalarda %30’dan büyük bir artış var], alkole gelen zam Ekim ayında harcama kalemlerine gireceğinden geçen sene Ekim’e göre daha keskin bir artış bekliyorum, keza mesela Alkol ÖTV zammı geçen sene EKim değil Kasım ayında yapılmıştı yanlış hatırlamıyorsam. Daha yolda sigara zammı var deniyor, bakalım?

Özetle kısa zamanda çift haneli enflasyona geri döneceğiz gibi duruyor. Peki bu ne demek? Faizler artacak demek, borçlanma maliyeti artacak demek, yatırımlar duracak ya da küçülecek demek, istihdam daralacak demek, satın alma gücü azalacak demek… buradan sonrasını anlatmama gerek yok herhalde. Hepimize kolay gelsin.

2012 yılı Eylül ayında 2003 Temel Yıllı Tüketici Fiyatları Endeksi’nde bir önceki aya göre %1,03, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,34, bir önceki yılın aynı ayına göre %9,19 ve on iki aylık ortalamalara göre %9,53 artış gerçekleşmiştir.

Ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış %2,26 ile çeşitli mal ve hizmetler grubunda gerçekleşmiştir. Eylül ayında endekste yer alan gruplardan gıda ve alkolsüz içeceklerde %2,14, ulaştırmada %1,65, haberleşmede %1,54, lokanta ve otellerde %1,48, konutta %0,82, alkollü içecekler ve tütünde %0,29, ev eşyasında %0,24, eğlence ve kültürde %0,09, sağlıkta %0,05 artış, eğitimde %-1,19, giyim ve ayakkabıda %-2,62 düşüş gerçekleşmiştir.

Bir önceki yılın aynı ayına göre TÜFE’de en yüksek artış %18,88 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşmiştir. Konut (%12,05), gıda ve alkolsüz içecekler (%10,39), lokanta ve oteller (%9,74) artışın yüksek olduğu diğer harcama gruplarıdır.

NUTS2 düzeyinde 26 bölge içinde TÜFE’nin aylık bazda en yüksek artış gösterdiği bölge TR90 (Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane) (%1,56) olmuştur. Bir önceki yılın Aralık ayına göre en yüksek artış TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan) (%4,13) bölgesinde, bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış TR83 (Samsun, Tokat, Çorum, Amasya) (%9,86) bölgesinde ve on iki aylık ortalamalara göre en yüksek artış TR71 (Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir) (%11,13) bölgesinde gerçekleşmiştir.

2012 yılı Eylül ayında endekste kapsanan 444 maddeden; 74 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 275 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 95 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşmiştir.

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: