... okuyorsunuz
Günlük

Perakende sektörü e-ticaretle büyüyor @PerakendeBülten

Konvansiyonel yollarla yıllardır yapageldiğimiz perakendeciliğin son 10 yılda gelişen ufku e-ticaret ülkemizde de son 2-3 yılda gittikçe önem kazandı. En son “ayakkabını online al, beğenemezsen ya da olmazsa ücretsiz iade imkanı” ile bence çok önemli bir adım atıldı. Büyük şehirlerde ve özellikle de metropollerde insanların kendisine ayıracağı zaman o kadar kıymetli hale geldi ki e-ticaret “easy and convenient shopping” yani kolay ve rahat alışverişin temelini oluşturmaya doğru ilerliyor.

Pek çok perakendeci bu konuda adım atmakta hantal davranıyor, yatırım maliyetleri, sevkiyattaki lojistik çözümleri, iade politikası ve ödeme seçeneklerini bahane ederek bu kanalda sürekli gecikenler önümüzdeki 10 yılda çok daha farklı sorunlarla karşı karşıya kalacaklar diye düşünüyorum?

Konuyla ilgili olarak Perakende Bülten’den alıntıladığımız yazıyı paylaşıyorum:

Türkiye’nin “online AVM”si olarak anılan 1V1Y.COM’un Yönetici Ortağı Levent Hatay, Google’ın düzenlediği Perakende Etkinliği’nde AVM ve e-ticaret siteleriyle yepyeni bir dönüşümün arifesinde olan sektörün evrimi ve geleceğini yorumladı.

Ülke ekonomilerinin ayakta durmasını sağlayan sektörlerin başında gelen perakende, dünya genelinde hızlı büyümesini sürdürürken bir yandan da çağın getirdiğini değişimlere ayak uydurmak ve kendine yeni kanallar açmak zorunda. Google’ın 25 Eylül 2012 tarihinde gerçekleştirdiği Perakende Etkinliği’nde “Fiziksel AVM’lerden Sanal AVM’lere Uzanan Değişim” hakkındaki panele katılan 1V1Y.COM Yönetici Ortağı Levent Hatay, yaptığı konuşmada bu değişimler üzerinde durdu ve 2000’li yılların başında AVM’lerle dönüşüm geçiren perakende sektörünün bugünkü durumunu e-ticaret sitelerinin sektöre kazandırdığı yenilikler ışığında değerlendirdi.

25 yıllık profesyonel yöneticilik hayatı boyunca, Vestel gibi Türkiye’nin önde gelen şirketlerinde görev yaptıktan sonra 1V1Y.COM ile sanal dünyada kurulmuş bir start-up’a geçiş yapan Hatay’ın konuşması, bu nedenle büyük bir ilgiyle takip edildi.
Sanal ya da değil, iyi olan herkes kazansın!

Yeni Sezon ve Günün Fırsatları’nı bir arada sunmasıyla “online AVM” olarak anılan 1V1Y.COM’daki deneyimlerini geçmiş tecrübeleriyle birlikte değerlendiren Levent Hatay, işini doğru yapan, modern pazarlama sistemlerini benimseyen ve değişime ayak uyduran her girişim ve her markanın günümüz ticaret hayatında varlığını güçlü bir şekilde sürdürebileceğini söyledi. Hatay’a göre e-ticaret siteleri ile AVM’ler yeni hizmet ve modeller geliştirerek, bir arada yaşamayı sürdürecek ve dahası bu tatlı rekabet pazarın büyümesini de sağlayacak. Hatay, ABD’li bir perakende devi ile dünyanın en büyük e-ticaret sitesi arasında yaşanan rekabetin sektöre kattığı yenilikleri de anlattı: “Pazar payını, bu siteye kaptırdığını gören perakende devi, ‘Drive-Thru’ adlı uygulamasıyla hem sektöre büyük bir yenilik getirmiş hem de pazarda önemli bir avantaj elde etmişti. E-ticaret sitesi ise buna karşı, mahalle aralarında bulunan 7/11 mağazalarını teslim noktaları olarak kullanmaya başladı. Deneme aşamasındaki bu çalışma müşteriye değer sunma modeli olarak sektöre bir başka yenilik kazandırdı.”

E-ticarette stok eritme evresi sona eriyor, hizmet ve kalite öne çıkıyor

“İndirim siteleriyle yükselen internet ticareti bugün değişimin eşiğinde,” diyen Levent Hatay, “Bu sitelerin indirimli ürün sunan fırsat noktaları yerine, internet kullanıcısını anlayan ve onlara fiyatın yanında farklı faydalar da sağlayan perakende noktalarına dönüşeceğini öngörüyoruz. Yani şu anda Türkiye’de bizler e-ticaret evriminin birinci aşaması olan ‘fazla stokları hızla eriten’ fiyat odaklı satış evresini tamamlamak üzereyiz. Müşterisini anlayan, doğru ürünü, doğru zamanda ve doğru fiyatla değerli kılan bir sistem kurmak konusunda 1V1Y.COM daha ilk gününde sitesinde 3 temel öğeye yer verdi: Fırsat, Sezon ve İçerik (Dergi). Müşteri odaklı yaklaşımıyla Yeni Sezon ve Günün Fırsatları bölümlerindeki tüm ürünler için ‘Tek Sepet’ uygulamasını başlatarak internet alışverişinde sınırları kaldırdı. Yakında duyuracağı yeni hizmetiyle e-ticarette bir ilke daha imza atmaya hazırlanan 1V1Y.COM’un, müşteriye değer katan, yeni deneyimler yaşatan bu yeniliklerle sektörün büyümesinde de önemli rolü olacağına inanıyoruz.” dedi.

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: