... okuyorsunuz
Günlük

Marketçilikte, rafın tozunu yutmayan yönetici kaybeder @Zaman

Evet, malumun ilanı belki bazılarımız için ama o kadar güzel anlatılmış ki konu paylaşmadan edemedim. Tabi ki Happy Center’ın reklamı da olmuş ama doğru söze ne denir? Raf tozunu yutmadan, sahaya inmeden, müşterinin poşetini doldurmadan, arabasını yüklemeden, hayırlı işler dilemeden bu işleri “yapıyorum” demek doğru değil: kimse kusura bakmasın?

Ölümüne rekabetin yaşandığı organize perakende sektöründe bazı yabancı marketler zincirinin Türkiye’den çekileceği kulislerde konuşuluyor. Yerel zincir Happy Center’ın Genel Müdür Yardımcısı Zeyd Altun, yerel marketlerin avantajının müşteriyle birlikte alışveriş yaparak ihtiyaçları sahada gözlemleyebilmesi olduğunu ifade ediyor.

Son dönemde küresel perakende liderlerinin Türkiye pazarından çekilmesi ya da satılması konuşulurken, yerel rakipleri bu durumu firmaların halkın tüketim kültürüne uzak kalmasına bağlıyor. Perakende sektöründe tüketicinin taleplerini dikkate almanın önemini vurgulayan sektör temsilcileri, yerel firmaların bu konuda daha avantajlı olduklarını söylüyor. Nitekim son periyotta küresel oyuncular yüzde 7’lik büyüme sağlarken, yerellerin yüzde 20’nin üzerinde büyümesi de marketçilikte yerellerin kaydettiği avantajı göstermesi açısından önemli bulunuyor.

Marmara Bölgesi’nin önemli yerel market zincirlerinden Happy Center Genel Müdür Yardımcısı Zeyd Altun, “Bu alanda yerel marketlerin avantajı müşteriyle birlikte alışveriş yaparak ihtiyaçları sahada gözlemleyebilmesi. Büyük şirketlerin kaybettikleri konu yerel müşteriye uzak kalmaları. Masa başından bu işi yöneterek müşteriyi yönetebileceklerini düşündüler.” değerlendirmesini yaptı. Şirket olarak en büyük önceliklerinin yönetim katı dâhil herkesin marketteki işleyişe hâkimiyeti olduğuna işaret eden Altun, “Bizde çalışanlar kademe kademe yükseliyor. Bu da bizim ayaklarımızı yere sağlam basmamızı sağlıyor. Çünkü yönetim katındaki herkes rafın tozunu yutmuştur.” şeklinde konuştu. Şube sayılarını her geçen yıl artırdıklarını belirten Altun, “Ama asıl dikkat çekilmesi gereken konu bizim başarı hikâyemizden çok çalışanlarımızın hikâyeleri. Şu an çok önemli pozisyonlardaki birçok çalışanımız reyon sorumlusu ya da kasiyer olarak işe başlamıştı.” dedi.

Türkiye’nin büyüyen bir piyasa olduğunu, perakendenin ise Türkiye’nin büyüme oranlarının da üzerinde büyüdüğünü vurgulayan Altun, “Bu rakamlar tabii ki yabancıların dikkatini çekecek ve bu pazara girmek isteyecek. Bugün Carrefour çıkıyor diyoruz ama gelebileceği tartışılan birçok başka firma gündemde.” yorumunu yaptı. Pazardaki büyük oyunculara karşı sürekli kendilerini yenilediklerini dile getiren Altun, “İlk açtığımız mağaza ile sonuncusu arasında dağlar kadar fark var. Marketler artık karanlık ortamlarda olmuyor. Eskiden her yere ürün doldururduk, şimdi müşteri girdiği zaman marketin içinde rahatça hareket edebilmek istiyor.” dedi.

Bölge genelindeki 72 mağazayı yıl sonuna kadar 100’e çıkarmayı hedefleyen Happy Center, İstanbul’da Avrupa yakasında yaygın olan faaliyetlerini Anadolu yakasında da artırmayı planlıyor. Altun, bu hedefler kapsamında yıl sonuna kadar Anadolu yakasında 10 şube daha açacaklarını dile getirdi. Firma 1.900 olan çalışan sayısını ise 2012’nin sonunda 2 bin 300’e çıkarmayı hedefliyor.

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: