... okuyorsunuz
Günlük

Organize perakende ciroları, Ağustos ayında aylık bazda %7 arttı @AMPD

İşte bu da madalyonun bir başka yönü: tüketici güven endeksi düştü diye dün haber aktarıyoruz, daha 24 saat geçmeden Ağustos aylık bazda ciroların %7 artışını aktarıyoruz. Perakendenin dinamik ortamı bu olsa gerek!

Buyrun:

Organize perakende sektörü ciroları 2012 Ağustos ayında aylık bazda %7 artış gösterdi.

Cirolardaki ilk 8 aylık artış %6, 12 aylık büyüme de yine %6 oldu. 2011 yılında Ağustos ayı yıllık ciro gelişimi de %6 olarak gerçekleşmişti.

CNBC-e Tüketici Güveni Ağustos ayı Endeksi bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 7,9 değer kaybederek 87,06 seviyesine gelmiştir. Endeks yıllık bazda da yüzde 4,3 aşağıda seyretmektedir.

CNBC-e Tüketici Beklenti Endeksi Ağustos ayında yüzde 7,1 gerileyerek 82,63 değerini aldı. Ağırlıklı olarak otomobil, konut ve dayanıklı tüketim mallarına talebi gösteren Tüketim Eğilimi Endeksi yüzde 6,4 gerilerek 81,50 değerini almıştır.

Yaz aylarında tüketici güveninde bir miktar düşüş genel anlamda mevsimsel bir özelliğe sahip olmakla birlikte Ramazan ayı da bu yavaşlamayı bir miktar arttırmış olabilir.

TEPE, Ağustos 2012’de hem geçen aya hem de geçen yıla göre düştü. Geçen yılın aynı dönemine göre iş hacmi son 29 ayın en düşük seviyesine geldi. TEPE Ağustos’ta sıfırın altında 6.5 değerini aldı. TEPE bir önceki aya göre 1 puan, geçen yılın aynı dönemine göre ise 2.2 puan düştü. Gelecek 3 aya göre satış beklentileri durağan seyrediyor. AB’de de perakende güveni negatif eğilimini sürdürüyor.

Sektörün genel olarak satış beklentileri durağan seyretmesine rağmen, cirolar geçen yıla paralel bir seviyede artmaya devam ediyor. Tüketici beklenti ve güvenindeki gerilemeye dikkat etmek gerekiyor.

Gıda ve Gıda-Dışı Cirolar

Organize gıda perakendesi cirolarında Ağustos 2012’de geçen aya göre %2 düşüş yaşanırken, yıllık artış oranı %2 oldu.

Gıda dışında ise aylık %20, yıllık ve 8 aylık da %12 artış yaşandı. 2011 yılı aynı döneminde yıllık büyüme %13 düzeyinde gerçekleşmişti.

Hazır giyim alt kırılımında, cirolar aylık %32 artış gösterdi. Yıllık bazda ise cironun %9 arttığı görüldü. 2011 yılında da bu oran %16 olmuştu.

Ağustos ayında indirimlerin artması ve Ramazan Bayramı nedeniyle özellikle hazır giyim alt kırılımında cirolarda önemli artışlar kaydedilirken gıdada yüzde 2’lik bir gerileme yaşandı.

ampd ciro endeksi agustos 2012

Metrekare Endeksi

Organize perakende sektörünün satış alanı metrekareleri, 2012 Ağustos ayında bir önceki aya göre fazla bir değişim göstermezken, yıllık bazda %8 artış gerçekleşti. 2011’in aynı döneminde yıllık artış oranı %16 olmuştu.

Mağaza sayıları ise, yıllık bazda %8 artmıştır.

Türkiye’de 2012 ilk yarıyılı itibariyle faal AVM sayısı 313’e çıkmış, AVM’lerdeki kiralanabilir metrekare 8 milyona ulaşmıştır.

Gıda ve Gıda-Dışı Metrekareleri

Gıda metrekaresi gelişimine bakıldığında, Ağustos 2012 itibarıyla yıllık bazda %8 oranında artış görülmektedir. Mağaza sayıları ise yıllık bazda %9 artış göstermiştir.

Gıda dışı perakendede aylık bazda metrekarelerde %1 artış olurken, yıllık bazda %10 artış olmuştur. Mağaza sayılarında ise yıllık %7 artış olmuştur.

Hazır giyim alt kırılımında ise metrekareler aylık bazda %1 atarken, yıllık bazda %11 artmıştır. Mağaza sayıları ise yıllık %7 artmıştır.

Yaz döneminde mağaza yatırımlarında bir miktar yavaşlama görülse de sektör yatırımlarına devam etmektedir. Hazır giyim mağaza sayısında ve metrekarelerinde artış sürmektedir ve mağaza alanları büyüme eğilimindedir.

Metrekare Başına Cirolar

Organize perakende sektörü metrekare başına ciro performansının, Ağustos 2012’de aylık %7, geçen yıl aynı aya göre ise %8 iyileştiği görüldü.

ampd metrekare basina ciro endeksi agustos 2012

Gıda ve Gıda-Dışı Metrekare Başına Cirolar

2012 Ağustos ayında alt sektörler bazında incelendiğinde, gıda perakendeciliğinde aylık %2 ve geçen yıl Ağustos’a göre %1 gerileme görüldü.

Gıda dışı perakendede ise metrekare başına cirolar aylık bazda %19 artarken, geçen yıl aynı döneme göre de %21 yükseldi. Hazır giyim perakendesinde aylık %31, yıllık bazda ise %8 artış yaşandı.

Ağustos ayında metrekare artışına göre daha yüksek oranda artan cirolar, beraberinde verimlilik artışını da getirdi. Gıda dışı perakendesinde, tüm kategorilerin olumlu performansı dikkat çekicidir.

Sektör İstihdamı

Organize perakende sektörü istihdamında ise Ağustos 2012’de aylık 1 artış görülürken yıllık bazda %5 artış sağlandı.

ampd toplam calisan sayisi endeksi

Gıda ve Gıda-Dışı Perakendede İstihdam

Gıda perakendeciliği istihdamında yıllık bazda %4 artış oldu. Gıda dışı perakendesinde ise yıllık bazda %5 artış gerçekleşti. Hazır giyim perakendesi istihdamı da yıllık %3 artış gösterdi.

Organize perakende sektörü, yıllık bazda istihdam artışını devam ettiriyor. Geçen yıla göre daha düşük seviyedeki artışa rağmen sektör istihdama olumlu etkisini tutarlı biçimde sürdürüyor.

Fiş Sayıları

Organize perakende sektörü fiş sayılarında, aylık %4, yıllık bazda %7 artış kaydedildi.

Gıda ve Gıda Dışı Fiş Sayısı

Gıda perakendesinde fiş sayısında aylık değişim görülmezken, yıllık ise %8 artış oldu.

Gıdadışında ise aylık %21, yıllık olarak da %6 artış görüldü.

Hazır giyim perakendeciliğinde ise fiş sayısı aylık %27, yıllık %7 artı.

Fiş sayılarında gıda perakendesinde aylık bazda bir artış görülmezken, indirim dönemi sebebiyle özellikle hazır giyim kaynaklı olarak gıda dışı perakendesinde önemli artış kaydedildi.

ampd fis basina ciro endeksi agustos  2012

 

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: