... okuyorsunuz
Günlük

Perakende sektörüne üst kurul isteği @RetailTürkiye

TPF Başkanı Sn. Selamet Aygün’ün açıklamalarında dikkat çeken rasyonel unsurlar olduğu gibi, uygulamada sıkıntı yaratabilecek farklı bakış açıları da var: pazar tatilleri, müşteri servisleri ve toptan/perakende ayrımı konuları zorlu tartışmalara gebe gibi?

Selamet Aygün: Hazırlanacak yasanın adil uygulanabilmesi için perakende üst kuruluna ihtiyaç var.

selamet aygun18 Eylül’de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın perakende ticaretinde yasal alt yapının oluşturulması konusunda perakendeci tarafları bir araya getirerek talepleri topladı. Farklı oturumlarda yapılan çalışmalarda TPF Başkanı Selamet Aygün özellikle pazar günleri perakende noktalarının tatil edilmesinin üzerinde durdu.

Yasanın uzun soluklu olması açısından tüm tarafların bir araya daha çok gelerek çalışması gerektiğini savunan Aygün, hazırlanacak yasanın adil uygulanabilmesi için perakende üst kurulunun ihtiyacına vurgu yaptı. Tüm tarafların olduğu toplantıda TPF özetel şu başlıklar üzerinde durdu:

 • Yasanın adil olması ve tüm tarafları kucaklaması gerekir,
 • Mesleki eğitimi desteklemek için perakende satış ve mağaza yönetim bölümlerinin meslek yüksek okullarında ve üniversitelerde lisans programlarının açılması gerekir,
 • Nitelikli personelin oluşturulması açısından ve kültürel değerlerin sürekliliği için pazar günleri perakende noktaları, AVM’ler tatil edilmeli,
 • Tüketicinin ve perakendecinin korunması açısından zararına satış yapılmamalı,
 • Ücretsiz müşteri servisleri kaldırılmalı,
 • Perakende yoğunluk haritaları oluşturulup, her yere mağaza veya AVM açmanın önüne geçilmelidir. Fizibilite çalışmaları ile her bölgenin nüfus yoğunluğu ve perakende yoğunluğuna göre izinler verilmelidir.
 • Perakende sektöründen, kamu kurumlarından ve uzmanlardan oluşan perakende üst kurulu kurulmalıdır.
 • Çevre için büyük tehdit olan poşet kullanımı kısıtlanmalı, doğaya zarar vermeyecek bez torba, kese kağıdı vb gibi ürünlerin kullanımı desteklenmelidir.
 • Toptan satış adı altında satış yapan yerlerde perakende satışın önüne gecilmelidir. Bu tür satış noktalarında KDV oranlarının düşüklüğü diğer perakende satışı yapan noktalara gore haksız rekabet yaratmaktadır.
 • Bankalarin gida harcamalarinda taksitli satışlarin yapıldığı yerlerde hem gida hem de gida disi satis yapan yerlerin bunu uygulamamarindan kaynaklanan haksiz kazancin onune gecilmelidir.
 • Özellikle fırın ruhsatı gibi uygulamalar tekrar gözden geçirilerek yerel belediyelerin standart uygulama yapması sağlanmalıdır,
 • Perakende sektöründe özellikle istihdama yönelik destekler sağlanmalı.

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: