... okuyorsunuz
Günlük

Faiz kararı ekonomiyi rahatlatacak @AA

TİM Başkanı Büyükekşi AA Finans Masası’na konuk oldu. Büyükekşi, Merkez Bankasının faiz koridorunu daraltmasının bir rahatlamaya fayda sağlayacağını söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Anadolu Ajansı‘nın (AA) İstanbul’da Finans Editörlüğü bünyesinde başlattığı AA Finans Masası’na konuk oldu.
Türkiye’nin en eski ve köklü kurumu olan Anadolu Ajansı‘nın yaptığı yeni oluşumda bulunmanın büyük bir onur olduğunu söyleyen Büyükekşi, ”Bu oluşumun bu şekilde yeniliğe imza atması bizim açımızdan, Türkiye’nin ihracatı açısından da son derece önemli. Gerek Arapça gerek diğer dillerdeki yayınlarla doğru okunabilmemiz ve mesaj verebilmemiz çok önemli. Siz de buna ayna oluyorsunuz” diye konuştu.
Büyükekşi, ihracatta pazar çeşitlendirilmesine gidilmesinin önemini vurgulayarak, özellikle başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere birçok ülkeye yapılan gezilerde ticaret heyetlerinin düzenlendiğini anlattı.
”Özellikle Afrika, Güney Amerika, Uzak Doğu’daki ülkeler bizim için yeni pazarlar. 3-6 Ekim arasında Güney Afrika ve Mozambik var” diyen Büyükekşi, 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefi doğrultusunda ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.
Büyükekşi, ”TİM olarak hem 500 milyar doların makro stratejisini gerçekleştirdik hem de 24 ihracatçı birliğimizin stratejisi var. Bu artık devlet stratejisi haline geldi” dedi.

”Güney Kore’de böyle bir kredi garanti fonu var”
Büyükekşi, ihracat konusunda destek olmak, üretimi ve istihdamı planlarken mutlaka ihracatı da birlikte düşünmek gerektiği konusunda bir konsensüs olduğunu ifade ederek, burada finansmanın çok önemli olduğuna dikkati çekti.
”Eximbank’ın bu seneki gerek sigorta, gerekse nakdi verdiği kredilerin oranında yüzde 75’e yakın bir artış oldu” diyen Büyükekşi, Eximbank ile faktoringcilerin özellikle ihracatın finansmanı için çalışmaya başladığını aktardı.
Krediler için garanti fonu gibi bir düşünce olmadığını ama bunun kendilerinin talebi olduğunu kaydeden Büyükekşi, ”Özellikle KOBİ’ler bu konuda sıkıntı içerisinde. Biz hem Eximbank’ın hem de bankaların ortak olabileceği, KOBİ’lere yönelik bir kredi garanti fonu kurulmasını talep ettik. Sadece ihracat yapan şirketlere yönelik, hem özel bankalara hem de Eximbank’a teminat konusunda garanti verilmesini talep ettik. Güney Kore’de böyle kurulmuş bir kredi garanti fonu var” şeklinde konuştu.
Büyükekşi, bu fona gerekirse TİM’in de belli bir ölçüde ortak olabileceğini anlattı.

”Merkez Bankası’nın son kararını geçen ay bekliyorduk”
Finansman maliyetleri açısından Türkiye’nin mutlaka ihracata farklı davranması gerektiğini savunan Büyükekşi, bu konuda Merkez Bankasının faiz koridorunu daraltmasının önemine dikkati çekti.
Büyükekşi, ”Merkez Bankasının son kararını geçen ay bekliyorduk ama bir ay gecikti” dedi.
Orta Vadeli Programdaki yüzde 4 büyüme hedefine de değinen Büyükekşi, ”TİM olarak biz bunun üzerine çıkacağımızı düşünüyorduk, 4-5 arası bir yere. Son 2. çeyrekteki 2,9’luk büyüme ki piyasada hiç bir katkı yok, ihracatın önemli bir katkısı var. O yüzden bu atılan adım önemli, inşallah bir rahatlamaya fayda sağlayacak. Kredi maliyetlerinin düşmesini sağlayacak” yorumunu yaptı.

‘Bilgi teknolojileri, nano teknoloji ve yenilenebilir enerjide ihracatçı olmak istiyoruz”
Milli Eğitim Bakanlığının Fatih Projesini hatırlatan Büyükekşi, ”Bunun bizi ilgilendiren kısmı, bunun Türkiye’de mutlaka üretilmesi, böylelikle burada bir teknoloji oluşup ihraç edilmesi bizim açımızdan önemli. Nano teknoloji ve yenilenebilir enerji de bizim için yine son derece önemli sektörler. Bunların çoğu şu anda maalesef ithal ediliyor. Bunların Türkiye’de üretilip ihraç edilmesi hedeflerimizden bir tanesi” diye konuştu.

”Bu yıl yüzde 4-5 arası büyüme bekliyoruz”
Bu ankette büyümeyle ilgili yüksek beklentiler olduğunu dile getiren Büyükekşi, ”6,2 gibi bir büyüme beklentisi vardı. Onun çok yüksek olduğunu düşünüyoruz. Bizim TİM olarak beklentimiz 4-5 arası bir rakam. O yüzden de parite ne kadar yukarıya çıkarsa bizim açımızdan o kadar olumlu. Yani 1,35’lere çıksa daha memnun oluruz” diye konuştu.

”Altında ithalat normal görülüyor da ihracat niye normal görülmüyor”
Altın fiyatlarındaki dalgalanmanın ihracatı ne yönde etkilediği ve İran ile Türkiye arasındaki altın ihracatına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Büyükekşi, şöyle konuştu:
”2009 krizinde de aslında benzer bir durum oldu. Kayıtlara bakarsanız rahatlıkla görebilirsiniz. O zaman da biz yine altın ihraç etmezken, birden bire İsviçre’ye altın ihraç etmeye başladık. Şimdi de İran’a altın ihraç ediyoruz. 2011 yılı kayıtlarında biz ihracatımızdan 4 milyar dolarlık fazla altın ithal etmişiz külçe altın olarak. 4 milyar dolar altını fazladan ithal etmişiz ve bizim geçen seneki hem dış ticaret açığımızda hem cari açığımızda bu bizi olumsuz etkilemiş.”
Bu konuyu Nasreddin Hoca’nın ”Kazan” hikayesine benzeten Büyükekşi, ”Şimdi 2011 senesinde 4 milyar dolarlık fazla ithalat yapılmış. Burada hiç kimse sesini çıkarmıyor. Şimdi ihracat yapılıyor. ‘Niye yapıldı, niye İran’a oldu?’ Bence burada hiçbir şey yok. Nasıl ithalat yapıldıysa, şimdi de ihracat yapılmış” dedi.

”Nükleer enerjiyi destekliyoruz”
Dış ticaret açığının en önemli nedeninin enerji ithalatı olduğunu anlatan Büyükekşi, ”Uzun vadede alınması gereken tedbirler var. Başta nükleer enerji olmak üzere, yenilenebilir enerji, rüzgar gibi, HES’ler gibi, güneş enerjisi gibi, bunların bir an evvel belli bir süreç içerisinde hayata geçmesi gerekiyor. Türkiye’nin cari açığını yönetebilmesi ve dışa bağımlılığını azaltabilmesi açısından biz nükleer enerjiyi destekliyoruz. Nükleer enerji yatırımının bir an önce hayata geçirilmesini talip ediyoruz” diye konuştu.

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: