... okuyorsunuz
Günlük

Dev zincir 30 mağazasını kapatıyor @BBC

Çok yakın zamanda sizlerle Aeon’un Japonya’daki perakendecilik girişimlerini Çin’e de kopyalayacağını paylaşmıştım. Ancak iki ülke arasında yaşanan gerginlik nedeniyle Çin’deki üretimlerini askıya alan Japon firmalarının hisselerinin değerleri hızla düşüyor ve Aeon Çin’deki büyümesini askıya aldığını bildirdi!

Otomobil üreticisi Nissan’ın hisseleri % 5 düşerken, Uniqlo adlı hazır giyim mağazasının sahibi Fast Retailing’in hisseleri % 7, bir başka otomobil üreticisi Honda’nın hisseleri de % 2,5 düştü.

Şirketler şimdilik Çin’deki üretimlerini sadece geçici olarak durdurdu ancak iki ülke arasındaki çatışmaların giderek şiddetlenmesinden ve iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha da zarar görmesinden endişe duyuluyor.

BBC’ye açıklama yapan Fujitsu Araştırma Enstitüsü’nden Martin Schulz ”Çok endişeliyiz. Bu sorun bir an önce çözülmezse kontrolden çıkabilir. Ve Japon şirketleri büyük zarar görür” dedi.

Bugün Japon süpermarket zinciri Aeon protestolar nedeniyle Çin’deki 30 mağazasını kapatmak zorunda kaldığını açıkladı.

Otomobil üreticisi Toyota da üretiminin bir kısmını askıya aldı. Sony, Çin’deki yedi fabrikasından ikisini kapattı.

Pazartesi günü Nissan Çin’deki iki fabrikasını 18 Eylül’e kadar kapattığını açıklamıştı. Panasonic de aynı tarihe kadar Çin’deki fabrikalarını çalıştırmayacağını söyledi. Canon da Çin’de üretimi durdurdu.

Çin’de protestoların şiddetlenmesi durumunda, bu ülkede üretim yapan Japon firmalarının, çok uzun süre çalışamayabileceğinden endişe duyuluyor.

Ayrıca yaşananların Çin pazarına açılmak isteyen Japon firmalarını da durdurduğu düşünülüyor.

Çin, üretimin ucuz olduğu bir ülke olarak biliniyor ve birçok Japon şirketi, fabrikalarını burada kurmayı tercih ediyor. Uzmanlar, Japon firmalarının protestolar nedeniyle kendilerine yeni bir üretim mekanı bulmak zorunda kalabileceğini düşünüyor.

Ayrıca Çin’de iş gücü bedelinin giderek yükseliyor olması da, Japon üreticileri bu ülkeden kaçmaya teşvik ediyor.

Ancak böyle bir değişikliğin Japon firmalar için kolay olmayacağı da bir gerçek. Ayrıca Çin’de şiddetlenen Japon karşıtlığının Japon ürünlerinin ülkedeki satışına da yansıyabileceğinden ve bu durumun Japon üreticileri daha zor duruma sokabileceğinden de endişe ediliyor.

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: