... okuyorsunuz
Günlük

Perakende Ticaret Sektörünün Yasal Alt Yapısını oluşturmak için toplanıldı @RetailTürkiye

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bugün ‘Perakende Ticaret Sektörünün Yasal Alt Yapısının Oluşturulması’ için tüm tarafların görüşünü alıyor.

TBMM’nin açılışına kısa bir süre kala özellikle TESK, TPF tarafından ihtiyacı dile getirilen ve kamuoyunda ‘Perakende Yasası’ olarak bilinen daha önce ki adı ile ‘Alışveriş Merkezleri, Zincir Mağazalar ve Büyük Mağazalar Kanun Tasarısı Taslağı’nın tüm tarafları bugün Ankara’da görüş bildiriyorlar.

Daha önce Bakan Hayati Yazıcı’nın Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Birlik Başkanları İstişare Toplantısında, ”Son yıllarda çok tartışılan, perakende sektörünün düzenlenmesi ya da alışveriş merkezi ve perakende sektörüne ilişkin alanın düzenlenmesine ilişkin tasarı… Birkaç sefer düzenlenmiş, gitmiş, gelmiş. İnşallah bu dönemde bu kanunu çıkartırız. Bunu da birlikte müzakere edeceğiz. Belli ki bu alanda bir düzenlemeye ihtiyaç var. O düzenlemenin hem tarafları rahatsız etmeyecek, hem her kesimin hak ve hukukunu koruyacak nitelikte olması gerekiyor” sözleri ile görüşlerini belirttiği kanun için Bakanlık ilk ciddi adımına attı ve tarafları bugün Ankara’da bir araya getirdi.

İç Ticaret Genel Müdür Vekili İsmail Yücel imzası ile taraflara gönderilen davette şöyle dendi:

‘Toptan ve perakende ticaret hizmetleri sektöründe; rekabeti ve tüketiciyi koruyan, kayıt dışılığı önleyen, verimlilik ve kaliteyi artıran ve sektör içi kesimler arasında dengeli gelişmeyi sağlayan bir ortam tesis edilmesine yönelik olarak sektörün sorunlarının tespiti ve çözümü amacıyla Bakanlığımızca ‘Perakende Ticaret Sektörünün Yasal Alt Yapısının Oluşturulması’na ilişkin bir çalışma sürdürülmektedir. Devam eden bu çalışmada konuyla ilgili tüm tarafların görüş ve önerilerinin alınarak geniş katılımlı ve etkin bir hazırlık sürecinin sağlanması amaçlanmakta ve bu itibarla, 18 Eylül 2012 Salı günü saat 14:30’da Genel Müdürlüğümüz toplantı salonunda gerçekleştirilecek toplantıya katılımınız talep edilmektedir.”

Toplantıya katılacak tüm taraflardan toplantı öncesinde, konuyla ilgili çözüm önerileri yazılı olarak da alan bakanlık yetkilileri bugün taraflarla Ankara’da bir araya geldi.

Bugün Ankara’da yapılan toplantıya 15 dernek temsilcileri ile yoğun bir şekilde katılan TPF’nun öteden beri gelen görüşleri özetle şöyle:

– Kayıt dışı ekonomiyi ortadan kaldıracak düzenleme ve denetlemeler ile rekabet koşulları iyileştirilmelidir.

– Resmi kurumlar sektörün önünü tıkamadan tüm firmalara eşit mesafede kolaylıklar sağlamalıdır.

– Bölgesel perakendecilik yoğunluklarına dikkat edilmelidir.

– Sektörün temel sorunlarından olan ‘Nitelikli eleman’ yetişmesi ve ‘Perakendecilik’in bir meslek olarak görülebilmesi için ‘Pazar günleri kapamak’ta dahil teşvikler, kolaylıklar sağlanmalıdır.

Hızlı Tüketim Malları Perakendeciliği Sektör İncelemesi Nihai Raporu yayımlandı

raporBu arada Hızlı Tüketim Malları (HTM) perakendeciliği sektörüne yönelik olarak Rekabet Kurumu tarafından sürdürülen sektör incelemesi tamamlanan raporu yayınlandı.
“Türkiye Hızlı Tüketim Malları Perakendeciliği Sektör İncelemesi Nihai Raporu”, Ön Rapora ilişkin paydaş görüşlerini, yapılan tüm inceleme, araştırma ve tespitleri ve bunlar sonucunda ulaşılan nihai değerlendirmeleri içermekte. Bu çerçevede Nihai Rapor; HTM perakendeciliği sektörünün yapısını, gelişimini, sektöre yönelik yasal çerçeveyi, sektörde organize kanalın güç kazanmasını besleyen yapısal dönüşüm sürecinde alıcı gücünün gelişimini ve alıcı gücüne yönelik rekabet politikası önerilerini konu almaktadır.

Türkiye Hızlı Tüketim Malları Perakendeciliği Sektör İncelemesi Nihai Raporu’nun tam metni ile kamuoyuna yönelik duyuru için tıklayınız.

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: