... okuyorsunuz
Günlük

Kendi markamız (özel marka – private label) @Retailnews

Kendi markamız ile ilgili olarak derlediğim araştırma sonuçlarını topluca paylaşmanın hazırlığında olduğum bu dönemde Retailnews sitesinde çıkan bir haber ilgimi çekti:

Amerika’da private label pazarının 5-6 yıl içerisinde ikiye katlayacağı öngörülüyor.

Tüm dünyada olduğu gibi Amerika’da da private labelın yaygınlaştığı gözlemleniyor. Amerika’da private label pazarının 5-6 yıl içerisinde ikiye katlayacağı öngörülüyor.

Walmart, Walgreen, Tesco, Carrefour, Safeway gibi büyük perakende zincirlerine private label ürün yönetimi hizmeti veren Trace One’ın CEO’su Jerome Malavoy, bugün birçok Amerikalı perakende zincirinin mağazalarındaki private label oranını %25’in üzerine çıkartmak için, güçlü bir pazarlama altyapısı oluşturmaya çalıştıklarını ifade ediyor.

METRO Private Label

Taklitçi ürünlerin ötesine geçmek
Amerika gıda perakendesinde, private label penatrasyonu hala %18 civarında iken, perakendeciler private label sayesinde farklılaşmanın, karlılığı artırmanın ve müşteri sadakateini artırmanın mümlkğn olduğunun farkına varıyor.

“Ülkede ilk private label dalgası, yalnızca ulusal markaları taklit etmek ve daha ucuza satmak üzerine odaklanmıştı. Ürün geliştirme süreci ise dış kaynaklardan temin edilmekteydi.”

P&G ve Coca Cola ile olacak iş değil
Foodnavigator-usa sitesinde yer verilen röportajında Jerome Malavoy, perakendecinin private labela olan ilgisinin artmasını şöyle açıklıyor:
“Perakendeci P&G ve Coca-Cola ile marjlarını yükseltemeyeceğinin farkına vardı; bu yüzden, kendi markalarını üretmeleri gerekiyordu.”

Malavoy; PLM (private label yönetimi) sayesinde, üretim de çok da tecrübesi bulunmayan perakendecinin, private label üretirken yüzlerce tedarikçi ile süreci yönetme ve markalaşma imkanı verdiğinin altını çiziyor. Şirket, özellikle gıda gibi etiket gibi markayı hukuki açıdan zora sokacak alanlarda da perakendeciye danışmanlık vermekte.

Trace One ve Planet Retail işbirliği ile hazırlanan raporda, Safeway 25%, Costco ve Walmart %18, Kroger 27%, Walgreens’in 20.5% private label gıda ürününü raflarında bulundurduğu belirtiliyor. Bu perakendecilerden bazıları aynı zamanda üst segment ürün kategorisinde de private labela yönelmiş durumda.

Costco uzun vadede private label oranını %30’a yükseltmeyi hedeflerken, Walgreens 5-6 yıl içerisinde ikiye katlamayı planlıyor. Private Label üreticileri Birliği rakamlarına göre, private label satışları 3.9% artış göstererek, 92.7 milyar dolar kazanç sağladı. Ulusal marka satışları ise yalnızca 0.6% artış gösterebildi. Birlik sözcüsü, Aldi ve Save a Lot gibi, indirim marketlerindeki PL satışlar da dikkate alındığında, gelişimin çok daha çarpıcı olduğuna dikkat çekiyor.

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Kendi markamız (özel marka – private label) @Retailnews” için bir yanıt

  1. Merhaba,

    Yurtdışındaki durumlara karşın Türkiye’de 6-8 Aralık 2012 de 3.özel markalı ürünler fuarı düzenlenecek TÜYAP fuar ve kongre merkezinde düzenlenecek olan fuar ile bu sektörde hizmet veren firmalar bir araya gelecekler.
    Ayrıntılı bilgi için; http://www.tuyap.com.tr

    Posted by raşit kırbıyık | 14 Eylül 2012, 17:51

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: