... okuyorsunuz
Günlük

American Express’te Neler Öğrendim?

Sevgili Engin’in American Express deneyimi, bir markanın hizmet markası olmak için izlediği yolla ilgili güzel fikirler veriyor. American Express ya da kart pazarından bir başka marka ile ilgili tecrübeniz varsa paylaşmanızı rica ederim.

Utkan Blog

American Express’te üç yıldan fazla çalıştım. Bu blog’da paylaştığım American Express makalesinden esinlenerek ve eski tecrübeme dayanarak bazı izlenimlerimi paylaşayım isterim:

–          Amex’in misyonu “to be the most respected service brand”dir. Türkçesi “en çok saygı duyulan hizmet markası olmak”tır. Bence örneğinin en iyilerinden biridir bu misyon ve şirkette alınan aksiyonlar buna paralel alınır.

–          Amex Mastercard ve Visa yayılımı ile sendelemiş ama üst segmente hitap eden, yıllık ücretli ve yüksek hizmet seviyeli iş modelini terk etmemiştir. Sadece ek olarak yıllık ücreti olmayan ama ek faydaları az olan kredi kartları da çıkartmıştır.

–          Bildiğim kadarı ile 1996-1999 yıllarında üye iş yeri tarafında aldığı oran Visa’ya göre daha fazla idi, ama bunu hem kart sahiplerinin daha fazla gelire ve harcama potansiyeline sahip olması hem de üye iş yerine verdiği ek hizmetlerle açıklamış, her satış noktasına giremese de rakip teklifini fiyatta eşitlememiştir. ABD’de yaygınlık anlamında Visa’nın gerisinde olsa da kötü durumda değildi, ama Avrupa’da kötü idi.

–          1996-1999 yılı arasındaki söylemlerde liderlerlere, çalışan memnuniyetinin direkt olarak müşteri…

View original post 366 kelime daha

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: