... okuyorsunuz
Günlük

Ekonomide ‘yumuşak iniş’ sürdü @NTVmsnbc.com

Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 2.9’la beklentilerin altında büyüdü. 

İSTANBUL – İlk çeyrekte yüzde 3.3 büyüyerek ‘yumuşak iniş’e geçen Türkiye ekonomisinde yavaşlama ikinci çeyrekte de devam etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ikinci üç aylık dönemde ekonomi yüzde 2.9 büyüdü. CNBC-e anketinde büyümenin ortalama yüzde 3.3 olması bekleniyordu.

İkinci çeyrekte gayri safi yurt içi hasıla cari fiyatlarla yüzde 10.3 artışla 349 milyar 630 milyon lira düzeyinde gerçekleşti.

İlk çeyrekte yüzde 3.2 olarak açıklanan büyüme verisi yüzde 3.3’e revize edildi. 2011 için daha önce açıklanan yüzde 8.5’lik büyüme ise revize edilmedi.

TÜKETİM GERİLEDİ
Ekonomide tüketim ikinci çeyrekte sadece yüzde 0.5 daraldı. Bir başka deyişle vatandaş tüketmeyi bıraktı. Kamu harcamaları yüzde 4.4 büyüme kaydederken, kamu sektörü yüzde 4, özel sektör de yüzde 7.9 daraldı.

BÜYÜME LİDERİ GAYRİMENKUL
Sektörlere bakıldığında en hızlı büyüyen yüzde 7.1’le gayrimenkul, kiralama ve iş faaliyetleri oldu. Tarım yüzde 3.5, inşaat yüzde 0.4, imalat sanayii yüzde 3.4 büyüme kaydetti.

ERGÜN: BÖLGENİN EN HIZLISIYIZ
Büyüme rakamlarını NTV yayınında yorumlayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Büyüme rakamlarını çevremizle birlikte değerlendirince Euro Bölgesi’nde küçülme var. OECD’de yüzde 1.6’lık büyüme var. Türkiye’nin büyümesi bölgesindeki en hızlı büyüme rakamını gösteriyor” dedi.

Ergün, üçüncü ve dördüncü çeyrekle birlikte yüzde 4’lük büyüme hedefinin yakalanabileceğini kaydetti.

ŞİMŞEK: KÜÇÜMSENECEK PERFORMANS DEĞİL
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ”Bu dönemde Euro Bölgesi daralmış, gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülke ekonomisi yavaşlamıştır. Bu nedenle Türkiye’nin gösterdiği yüzde 2.9’luk büyüme küçümsenecek bir performans değildir” dedi. Şimşek, büyümenin yıl sonunda yüzde 4’ün altında kalmasının sürpriz olmayacağını ifade etti.

EKONOMİSTLER NE DİYOR?
Büyüme verilerine ilişkin ekonomistlerin görüşleri şöyle:

Oyak Yatırım Başekonomisti Mehmet Besimoğlu: Büyüme beklentinin bir miktar altında. Büyümenin, içinde altını da barındıran ihracat kaynaklı olduğunu görüyoruz. Tüketim yüzde 0.5 negatif etkilemiş büyümeyi. Özel sektör yatırımları da yıllık bazda negatifte kalıyor. Yani büyüme kamu harcamaları ve ihracat kaynaklı… Temmuz ve Ağustos verileri ise pek parlak değil; üçüncü çeyrek muhtemelen ikinci çeyrekten kötü olacak. TCMB de bu nedenle Temmuz’dan beri (TL’nin fonlama maliyetini) faizleri indirmeye başladı… Büyümeyi kamu harcamaları ve faiz indirimi ile yüzde 3 civarında tutmaya çalışacaklardır.

Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte: İkinci çeyrek rakamı bilmediğimiz bir rakam değil. TCMB gevşeme politikasını değiştirecek bir rakam değil. Bu politika devam edecek. İç talepte rahatsızlık var. Bu geçmiş bir veri. Bu ay TCMB’nin faiz koridorunun üst bandında indirim yapmasını bekliyorum. İndirim beklentim 100 baz puan. Politika 2012 sonuna kadar politika faizinde de 25 baz puan indirim olabilir. TCMB’nin çok agresif olmasını bekliyorum. Reel sektörü ve iç talebe rahatlatıcı önlemler alacaktır.

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: