... okuyorsunuz
Günlük

Müşteri Sadakat Kartı nedir? Customer loyalty cards

Sevgili sınıf arkadaşım Burak Onur dedi ki “Perakendeciler neden musteriye kart cikarttirirlar. Profil olusturmak icin. Bunun icin tc kimlik no neden yeterli olmaz. Yanimizda 30 cesit firma karti tasimak zorunda miyiz?” haklı! Bunların bir kısmına cevap verebilmek ve en azından konuya bir giriş yapabilmek amacıyla bir kaç kaynaktan yararlanarak konuyu açıyorum.

Öncelikle kendi açımdan olayı anlatayım sonra da kaynaklara gelelim. Müşteri sadakat kartının markaya sağlaması gereken en büyük yarar SÜREKLİ MÜŞTERİ kitlesi oluşturabilmektir. Tahmin edersiniz ki modern perakendecilikte en önemli başarı faktörü süreklilik. Bugün 1.000.000 TL’lik bir satış mı yapmak istersiniz, önümüzdeki 10 yıl her hafta boyunca 20.000 TL’lik satış yapmak mı? Eğer nakit akışınızı, karınızı, satın almanızı, başarınızı SÜREKLİ kılmak istiyorsanız, müşterinizin sürekliliğini de sağlamanız gerekiyor.

İşte bu yüzden firmalar sadakat kartları çıkartıyor, müşterilerinin her türlü bilgilerini almakla yetinmeyip, aynı zamanda da alışveriş paterni ve alışveriş alışkanlıklarınızı sürekli olarak inceliyorlar. Nesini inceliyorlar derseniz: yılın hangi ayları daha fazla ne alıyorsunuz, indirime ne kadar duyarlısınız, günün hangi saatlerinde ne alıyorsunuz, hangi ürün grubuna daha çok para harcıyorsunuz, alışverişlerinizi ayın hangi günlerinde yapıyorsunuz, ortalama alışveriş tutarınız nedir, markaya kazandırdığınız ortalama kar nedir, ne sıklıkla alışveriş yapıyorsunuz, en son ne zaman alışveriş yaptınız, yıllar ya da aylar içinde alışveriş trendiniz artan mı azalan mı, vesaire vesaire. Yani uzun lafın kısası belki de hissetmediğiniz kadar önemesniyorsunuz.

Pek çok marka kartları sayesinde sizden topladığı bu bilgilere göre toplu ya da müşteri grubu ya da hatta bireysel müşteri odaklı kampanyalar yaparak sizleri sürekli kendilerine bağlamak istiyor.

Çok da akıllıca değil mi? Hakkında yukarıdaki kadar bilgiye sahip olduğunuz bu kadar çok kişi varken neden herkese uyacağını düşündüğünüz birkaç ürünle kampanyaya girerek riske giresiniz ki? Ne de olsa kaynaklar sınırlı, zaman saçma tüfekle ateş edilecek zaman değil, okla turnayı gözünden vuracak zaman!

Gelelim “cebimizde 30 tane kart taşımalı mıyız?” sorusunun cevabına. Çok net olacağım “hayır”! Ama bu biraz da sizin alışveriş alışkanlıklarınıza ve marka sadakat kartının size sağladığı fırsatlara bağlı değil mi? Ben bizzat çalıştığım marka dışındaki hiçbir perakendecinin kartını taşımazken, eşimin cüzdanında herhalde 7-8 tane farklı perakendecinin kartları vardır. Dikkat edin, insanların cüzdanındaki kredi kartı adetleri 10-15 yıl öncesine göre 1/5 oranında azaldı neredeyse ama hala şu 15-20 kart alan kart cüzdanlarının satışı düşmedi? Demek ki insanların bir kısmı bu konularda çok hassas. O yüzden kararı kendimiz vereceğiz?

Şimdi kısaca sistem nasıl çalışıyor onu anlatmak için ritmateknoloji.com sitesinden prosesin akışıyla ilgili bir grafik paylaşmak istiyorum.

Müşteri Kart Diagram

Bu konuda bir de Perakende İnsan Kaynakları ve Eğitim Profesyoneli Ahmet Kik‘in güzel bir yazısı var, okumanızı tavsiye ederim:

Müşteri Sadakat Kartı ( Loyalty Card ) müşterinin alışveriş kararını etkileyen ve mağaza tercihinde öne çıkan bir pazarlama aracıdır. Perakendeci için avantajlarını daha önceki konularda değinmiştik.

Bu yazımızda müşteri sadakat kartlarını işlevleri açısından değineceğiz..

Müşteri sadakat kartlarının müşterilere sağladığı faydalara örnekler ;

– Anında indirim yapmak,
– Aldıkları belirli ürünler karşılığında müşterilere puan vermek,
– Aldıkları puan karşılığında özel hediyeler vermek,
– Aldıları puan karşılığında mağazadaki ürünlerden bedava vermek,
– Aldıkları puan karşılığında Alışveriş çeki vermek,
– Alışverişlerinde sabahları gazete vermek,
– Mağazanın kioskundan faydalanma,
– Mağazanın anlaşmalı olduğu diğer firmalardan indirim vermek,
– Mağazanın yaptığı kampanyalara katılma hakkı vermek,

Bu kartlarda genellikle mağazalardan form doldurulmak koşulu ile alınabilmekte ve isimsiz verilmektedir. Bazı mağazalarda form doldurulduktan sonra müşterinin adresine isimli olarak gönderilmektedir.

Müşteriler neden Müşteri Sadakat Kartlarını tercih ediyorlar ;

– Kasa başında anında indirim sağlaması
– Alışverişleriden hediye kazanması
– Günlük gazete alması

Mağaza kartları mutlaka mağaza kioskları ile tamamlanmalı, Müşteriler aldıkları , topladıkları puanları görebilmeli ve müşteriyi bilgilendirici uygulamalar kiosklarda yapılmalıdır.

Bazı mağazalar müşteri sadakat kartlarını müşterinin 1. derece yakınlarınada çıkarmaktadır.

Yeni bir uygulama ile mağazalar müşteri sadakat kartlarını küçültüp, Müşterinin cüzdanından çıkarmışlar ve anahtarlığa takılır hale getirmişlerdir.

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Müşteri Sadakat Kartı nedir? Customer loyalty cards’ için 2 yanıt

 1. Peki, diyelim ki ben bir kart firması kurdum. Adı PERKART olsun. Bir milyon adet kart bastım. Numarası 1 den 30000’e kadar olanları İkea’a gönderdim, 30001’den 150000’e kadar olanları da Migros’a gönderdim. Müşterimiz ilk olarak Migros’a gitti ve ilk PERKART’ını aldı.Numarası 34565 olsun. Migros müşterinin temel bilgilerini de aldı. Temel bilgiler PERKART ana sistemine yüklendi. Daha sonra bu müşteri İkea’a alışverişe gitti. Aynı kartı kasaya ilk verdiginde İkea sistemi de aynı no ile 34565 İkea sistemine girdi. Böylece müşteri profilini takip etmeye başlayan İkea kendi sisteminde 34565 no ile bilgileri tutarken
  Migros ise kendi sisteminde aynı no ile bilgileri kayıt altına aldi. Firmalar kayıtlarını birbirleri ile paylaşmasınlar. Sadece müşteri numarasını paylaşsalar yeterli. Bu sayede müşteri 7 kart yerine 1 kart taşıması yeterli olur. Bunun haricinde bazı durumlarda belki profil bilgisini de paylaşmak birbirinin rakibi olmayan firmalar icin faydalı bile olabilir. Örneğin Vatan Computer’dan televizyon alışverişi yapmış birisi bu bilgiyi Migros ile paylaşmış ise Migros müşteriye cipslerdeki indirimi bildirmek isteyebilir.

  Posted by Burak Onur | 09 Eylül 2012, 00:42
  • Sevgili Burak,
   Aslında söylediğin çok mantıklı olsa da sonuç itibarı ile bahsettiğin markalrın hemen hemen tamamı kendi müşteri verilerini exclusive bir programla takip eder ve bir dış tedarikçi olmadan (PERKART gibi) hareket eder.
   PERKART’ın bu markalar için en büyük dezavantajı sürekli bir markada puan kazanıp bir diğer markada harcama riskidir. Puanların nerede kazanıldığı ve nerede harcandığını takip etmek imkansız olmasa da genel olarak markaların tercih ettiği bir çözüm değil.
   Ancak bazı programlarda ana-marka ya da ana firma aynı olduğu için puanların farklı markalarda kullanılma ihtimalleri oluyor.
   Konuya bir de müşteri tarafından bak: bilgiler alınırken exclusivity sözü veriliyor müşteriye -yani bilgilerinizi 3. şahıslarla paylaşmayacağız deniyor. Senin pencerenden baktığında keşke o puanı başka dükkanda kullansam dediğin konu diğer pencereden bu bilgiyi 10 ayrı marka kullanabilir olacaktır. Bunun doğal sonucu da -tek kartın olmasına rağmen- 99 markadan mesaj, mail, telefon almak olacaktır?
   Aslında bu da ilk form doldurulma aşamasında “ilgili marka haricinde başka hangi markalarla ilgili aktivite ve fırsatlardan haberdar olmak istersiniz?” sorusuyla çözülebilir ama kimse bu altın yumurtlayan tavuğu paylaşmak istemiyor.

   Posted by Kaan Sallı | 10 Eylül 2012, 09:59

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: