... okuyorsunuz
Günlük

Tesco’nun yapamadığını Ikea yaptı @RetailNews

Çin perakende sektörünün riskler kadar fırsatlarla dolu olduğu; bu hafta piyasada Tesco’nun Çin’deki 4 mağazasını kapatacağı haberinin duyulmasının hemen ardından IKEA’nın ülke genelinde hızla büyüme planını açıklamasıyla bir kez daha görülmüş oldu.

Perşembe günü firma yetkilileri tarafından Ikea’sın son çeyrek raporlarının açıklanmasının ardından, İsveçli mobilya devinin yılda en az 3 yeni mağaza açarak, Çin’deki büyümesini hızlandırılacağı kaydedildi.

China Daily’de yayınlanan Ikea Çin perakende müdürü vekili Colin Renwick verdiği röportajda, “Beijing ve Shangay mağazalarımızda Çin pazarını iyice kavradık ve başarılı tecrübeler edindik.  Şimdi ikincil şehirlerde yayılmayı, oradaki halkın ilgi ve talepini karşılamayı planlıyoruz.”

İronik olan, ikincil olarak behsedilen şehirlerin aynı zamanda Tesco’nun da mağaza açıp bir çok zorlukla karşılaştığı şehirler oluşu. Üstelik Ikea’nın genişleme politikasını duyurduğu gün, dünyanın satış karı en yüksek 3. perakendecisi olan Tesco bu şehirlerden bazılarında mağazalarını kapatacağını açıkladı.

Tesco daha önce 2012 Mart’ından 2013 Şubatına kadar bir mali yıl boyunca 16 yeni mağaza açacağını duyurmuştu. Fakat Eylül ayına gelinmiş olmasına rağmen Çin’de yalnızca 2 yeni mağaza açılışı yapıldı. Büyüme planlarında ölçek küçülten tek şirket Tesco değil. Financial Times’ın raporuna göre dünyanın en büyük perakende zinciri Walmart da başta Çin olmak üzere Meksika ve Brezilya’da perakende alanlarını genişletme planında %30 kesintiye gitti.

Anlaşılan o ki İsveçli Ikea, dev perakendecilerin bölgede yaşadığı zorluklardan etkilenmiyor. 14 yıl önce Çin’de ilk şubesini açtığı günden bu yana bölgede 11 yeni mağaza açtı. Ikea’nın planına bakılırsa 2014 sonuna kadar mağaza sayısını 17’ye çıkaracak.

Retail News / Özel Haber

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: