... okuyorsunuz
Günlük

IKEA’da cumartesi eylem var @NTVmsnbc.com

IKEA’nın iş yerlerinde sendikal çalışmaları engellediği gerekçesiyle yüzlerce işçi cumartesi günü Ümraniye’deki mağaza önünde eylem yapacak. IKEA Türkiye’den yapılan açıklamada, sendika yetkililerinin iddialarının gerçek dışı olduğu belirtildi.

ANKARA – Türk-İş’e bağlı Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar, cumartesi günü, IKEA’nın Ümraniye’deki mağazası önünde toplanacak yüzlerce işçinin, IKEA Türkiye işvereni protesto edeceğini söyledi. IKEA’nın İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’deki 5 mağazasında, yaklaşık 2 bin kişinin çalıştığı bilgisini veren Alemdar, örgütlenme faaliyetleri devam ederken işverenin, sosyal diyaloğa açık olduğu yönünde açıklama yaptığını ifade etti. Koop-İş sendikasına üye olan çalışan sayısının artması üzerine işverenin çalışanlar üzerinde baskı kurduğunu ileri süren Alemdar, şöyle konuştu:

”IKEA işçisi toplu iş sözleşmesi hakkına kavuşuncaya kadar, mücadeleye devam edeceğiz. Baskı ve tehdit yapmadığını iddia eden işverene sesleniyorum, sendikamız üyesi olmayanları bile istifa ettirmek baskı değil mi? Başka illerdeki IKEA mağazalarında çalışan üyelerimizi genel müdürlüğe çağırıp İstanbul’daki noterlerde istifa ettirmek baskı ve tehdit değil mi? Çalışanlarınıza sendika üyesi olmama karşılığında müdürlük ve şeflik teklif etmek baskı değil mi, ayrımcılık değil mi? Örgütlenme çalışmalarımızda lider olarak çalışan üyelerimize hak ettikleri kıdem tazminatından daha fazla ödemeyi teklif ederek işten çıkmalarını teşvik etmek baskı değil mi, ayrımcılık değil mi? Üyelerimizin anne ve babalarını evlerinden telefonla arayarak tehdit etmek baskı değil mi? Mağaza müdürleri tarafından üyelerimizi sorguya çekmek baskı değil mi? Üyelerimize düşük zam, üye olmayanlara yüksek zam vermek baskı değil mi, ayrımcılık değil mi? Bunların hepsi baskıdır, hukuksuzdur, yasa dışıdır ve açıkça suçtur. Bu baskıları yapanları kınıyorum.”

IKEA’nın iş yerlerinde sendikal çalışmaların engellendiği gerekçesiyle İstanbul’da eylem yapacaklarını dile getiren Alemdar, IKEA işvereninin emekçilere yönelik keyfi uygulamalarını protesto edeceklerini söyledi.

YABANCI SENDİKALAR DA DESTEK VERECEK
IKEA’nın 41 ülkedeki mağazalarında yaklaşık 100 bin çalışanı bulunduğunu kaydeden Alemdar, Türkiye dışındaki ülkelerde IKEA çalışanlarının tamamına yakınının sendikalı olduğuna dikkati çekti. Cumartesi günü yapılacak eyleme, diğer ülkelerdeki IKEA’larda örgütlü sendikaların da destek vereceğini bildiren Alemdar şöyle devam etti:

”Dayanışma mesajı gönderen ülkeler arasında, İsveç, ABD, Almanya, Fransa, Japonya, İspanya, İtalya, Belçika, Avusturya, İrlanda, Çek Cumhuriyeti ve Romanya yer alıyor. Eyleme, İsveç sendikaları başta olmak üzere uluslararası sendikacılar da Türkiye’ye gelerek bizzat katılacaklar. Onun dışında söz konusu ülkelerde bağlı sendikalar aracılığıyla çeşitli eylemler de yapılacak. IKEA’da örgütlü yabancı sendikalar da bizimle aynı saatte basın açıklaması yapacak, Türkiye’deki örgütlenme mücadelesine destek veren pankartlar açacaklar.”

IKEA TÜRKİYE: GERÇEK DIŞI İDDİALAR
IKEA Türkiye konuyla ilgili bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “IKEA Türkiye Yönetimi olarak, sendikal örgütlenmenin anayasal bir hak olduğu bilinciyle, tüm haklara saygılı olunmasının gereğine inanmaktayız. Örgütlenme hakkının yasal haklar çerçevesinde özgürce kullanılmasına bir yandan saygı gösterirken, diğer yandan da bu hakkın yasaya aykırı bir şekilde kullanımına ve bunun sonucunda işyerimizde huzuru ve güven ortamını sabote etmeye yönelik davranışlara izin vermeyeceğimizi belirtmek isteriz. Yönetim olarak tüm çalışanlarımız bizim için değerlidir. Onlar arasında hiçbir şekilde ayrım yapılmaması en önem verdiğimiz şirket politikamızdır.

Mağazalarımız bünyesinde uzun süredir çalışmalarını sürdüren sendika yetkilileri, sendikal örgütlenme konusunda başarılı olamamalarından dolayı, bu defa haksız ve gerçek dışı iddialarla yapay bir gündem oluşturmaya ve bu yolla kamuoyunu yanlış bilgilendirererek, bu noktadan hareket etmeye çalışmaktadırlar. Sendikanın basın açıklamasında duyurduğu üzere, 08 Eylül Cumartesi günü IKEA Ümraniye Mağazası önünde yapmayı planladıkları eyleme, çalışanlarımızın ezici bir çoğunlukla itibar etmeyeceğine inancımız tamdır” ifadelerine yer verildi.

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: