... okuyorsunuz
Günlük

“Trafik ışığı” etiketlemesi @RetailNews

İngiliz perakende devi Tesco’dan sonra, 300 bin çalışanıyla dünya çapında faaliyet gösteren Alman gıda marketleri zinciri Aldi de ‘trafik ışığı’ etiketlemesine geçiyor.

Firma tüketiciyi besin değeerleri hakkında bilgilendirmek amacıyla, trafik ışığı adı verilen, yiyeceğin içerdiği orana göre renklendirilmiş çizelgeyi de etiketlerinde bulunduracak.

Aldi yönetici direktörü Richard Lloyd, bu etiketlerin müşteriler için önemli bir kazanç olduğuna dikkat çekerken, uygulamaya henüz başlayaman rakipleri Morrisons, Lidl ve Iceland’ı da bu oluşumun içinde yer almaya çağırdı.

Trafik ışığı etiketlemesi nedir?

“Traffic light system” olarak adlandırılan, ürünlerin üzerinde trafik ışıkları renginde, kırmızı, sarı ve yesil uyarıcıların bulunduğu ve her rengin ürünün içindeki madde hakkında bilgi verdiği sistemdir.

Günlük karşılama miktarları üzerinde kalan yağ, tuz ve şeker oranlarının kırmızı ile belirtilerek tüketicinin dikkatini çekmesi sayesinde özellikle Avrupa ve Amerika’daki artan en büyük etkenlerinden biri olan bilinçsiz gıda tüketiminin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Bir dönem zorunlu olması gündeme gelen bu etiketleme yöntemi, Avrupa Parlamentosu tarafından oylanarak reddedilmiş fakat, tüketiciyi aydınlatmaya yönelik bazı bilgilerin paketlerde bulundurulması zorunlu kılınmıştır.

Retail News / Özel Haber

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: