... okuyorsunuz
Günlük

Perakendeciler GRİ GÜÇ’ün peşinde! @FT

Tokyo dışındaki Chiba kentinde yaşayan yaşlılar hallerinden pek memnun. Bir yandan pirinç ve elma alışverişlerini yaparken bir yandan da diabet kontrollerini yaptırabilir, yoga sınıfına katılabilir hatta borsa ile ilgili bilgi alabilirler.

Funabashi’de yepyeni bir perakende deneyimine hoşgeldiniz: yaşlılar düşünülerek tasarlanmış bir alışveriş merkezi. Burada yaşlı alışverişçiler tıbbi kliniklere erişebilir, huzur evlerinde %5’lik iskonto alabilir, ya da kaligrafiden hulahup dansına kadar 140 ayrı eğlenceli aktiviteye ulaşabilirler.

Tüketim mallarının üreticileri ve perakendeciler pazarın bu segmentine odaklanıyor, çünkü yaşlılar gelişmiş dünyanın çoğu tüketicisinin aksine çok büyük bir hızla büyüyor ve gittikçe daha da fazla harcıyor. Daiichi Araştırma Enstitüsü’nün yayımladığı son verilere göre 60 yaş üstü tüketiciler, Japonya toplam tüketiminin %40’ını karşılıyorlar.

Boston Consulting Grup’un araştırmalarına göre ise 55 yaş üstü -yani GRİ GÜÇ- önümüzdeki 2 on yıl boyunca gelişmiş pazarlardaki tüketimin yarısından fazlasını karşılıyor olacak. Bu konuda başı Japonya ve Almanya çekiyor olacak ki örneğin Japonya gibi özellikle farklı ve sağlıklı beslenen toplumlarda 65 yaş üstü nüfus toplumun %25’ine denk gelmeğe başladı ve görülen o ki en iyi tüketiciler de bu gruptaki insanlar.

2012 Nisan’da Chiba’da özel olarak tasarlanmış bu süpermarket’i açan Aeon grubunun başkanı ve chief strateji officer’ı Jerry Black’e göre “Bu grup dünya tarihindeki en sağlıklı, en aktif, en refah düzeyi gelişmiş ve en uzun yaşayan emekli jenerasyonu”. Aeon’un bu yeni yaklaşımı radikal gözükebilir ama yalnız değil. Almanya’nın Kaiser süpermarketlerinde de daha yavaş yürüyen merdivenler ya da alışveriş arabalarına ve reyonlara tutturulmuş büyüteçli gözlükler, daha geniş koridorlar (elektrikli yürüteçlere uygun), daha yüksek aydınlatma kullanımı, kaymaz zeminler ve acil durum butonları gibi örneklerden de anlaşılabileceği üzere perakendeciler yakınlarındaki yaşlı tüketicileri çekebilmek için birbirleri ile savaşıyorlar.

Her ne kadar Almanya ve Japonya bu konuda lider olmayı başarmışsa da bu sadece bir “gelişmiş pazar” fenomeni değil: Çin, tek çocuk politikasının da yardımıyla, nüfus genelinde hızlı bir şekilde yaşlanıyor. Aeon Japonya’da öğrendiklerini Çin’de uygulamayı kafaya koydu bile!

Gelişmiş dünyadaki durağan büyüme rakamlarının farkında olan yiyecek ve içecek üreticileri, reyonları yaşlı tüketicilerin tercih ettiği ürünlerle doldurmaya başladı bile. Nestlé CEO’su Paul Bulcke, yavaş büyüyen gelişmiş dünyanın obez ve yaşlıların evi olduğunu hatırlatıyor. Bu yüzden İsviçre menşeili, satış kanalında dünyanın en büyük yiyecek ve içecek üreticisi Nestlé, artık sağlık odaklı ürün gamına yöneliyor.

Bunun yanısıra bazı diğer üreticiler, mesela Unilever, ise yeni ürünler yaratmaktansa pazarları inceleyerek farklı sonuçlara varmayı tercih ediyorlar. Unilever Müşteri İlişkileri Direktörü Nigel Bagley “İnsanlar yaşlandıkça dillerindeki tat dokuları da yaşlanıyor, yani gittikçe daha da keskin baharatlı yemeklerden hoşlanmaya başlıyorlar. Mesela Amerika’da tüketici yaşı arttıkça Meksika yemeği tercihi artıyor” diyor.

Benzer şekilde yüz ve vücut kremleri tarafında da Unilever “pro-age” (profesyonel yaş) ürün grubu ile kırışıklıklarla savaş yerine farklı kokular, baharatlarla çalıştı. “Kolay açılan paketler çok önemli” diyor Sn. Bagley ve ekliyor “Bu konuda yapmamız gereken o kadar çok şey var ki. Bu bizim için olduğu kadar tüm endüstri için de yepyeni ve keşfedilmeyi bekleyen bir alan.” Sırf bu yüzden Nestlé ürünlerin paketlerinin açılmasında kullanılan gücü ölçen bir makine kullanmaya başladı.

Endüstride makyaja ihtiyacı olan bir diğer alan da pazarlama. “Pazarlama  her zaman gençlere ulaşmaya çalıştı” diyor Hollanda menşeili perkandeci Ahold‘un CEO’su Dick Boer. Destek Nielsen’den geliyor: Amerika’da yaşayan 65 yaş üstü nüfus günün yaklaşık 7 saatinde televizyon seyrediyorlar ancak reklam verenlerin sadece %5’lik bir kısmı onlara ulaşabiliyor.

İşte GRİ DOLAR’ları almak için geliştirilmesi gereken alanlar şimdilik bunlar. Aeon’un başkanı Sn Black’in de dediği gibi “Yaşlanma global bir trend haline geldi ve biz bu konudaki herşeyi öğrenmek istiyoruz.”

http://www.ft.com/cms/s/0/bb60a5b2-e608-11e1-a430-00144feab49a.html#ixzz23o3I0t8c

Hepinize ailenizle, mutlu, huzurlu ve sağlıklı geçireceğiniz bir Şeker Bayramı diliyorum. Bayram sonrası görüşmek üzere!

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Dev zincir 30 mağazasını kapatıyor @BBC « KAAN'IN PERAKENDE GÜNLÜĞÜ - 20 Eylül 2012

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: