... okuyorsunuz
Günlük

Gıda denetiminde KIZILÖTESİ dönemi başladı

Eskişehir’de, gıda güvenliği amaçlı denetimlerde daha doğru ve hızlı sonuç alınabilmesi amacıyla kullanılan ”kızılötesi ışın” ile ölçüm yapabilen termometreler sayesinde, sonuçlara yönelik itirazların sona erdiği bildirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Fatma Erdoğan, açıklamasında, söz konusu termometreler sayesinde gıdanın ambalajını bozmadan, yerinde hızlı ve doğru sıcaklık ölçümü yapabildiklerini kaydetti. Erdoğan, bugün Eskişehir’de 28 denetçinin denetimlerde gıda termometrelerinin yanı sıra yağ, nem ve asitlik ölçme aletlerini etkin bir şekilde kullandığını ifade etti. Eskişehir’de 2012 yılında gıda iş yerlerine yönelik 2 bin 290 denetim yaptıklarını belirten Erdoğan, ”Denetimlerimizde orijinal ambalajlı ya da dökme ürünlerden 627 adet numune alındı. Numune ve denetim sonuçları, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’na göre değerlendirilmektedir. Denetimlerde dijital ölçüm yapabildiğimiz için iş yeri yetkililerinin sonuca itirazları da ortadan kalktı” dedi.
SICAK HAVALARDA GIDALARA DİKKAT EDİLMELİ
Erdoğan, yaz mevsiminde havaların ısınmasıyla gıdanın muhafaza şartlarının çok önem arz ettiğini vurgulayarak, “Özellikle et ve süt ürünlerinde bir saatte bile mikroorganizma sayısı insan sağlığını tehdit eden değerlere yükselebilir. Bu yüzden, gıdaların muhafaza edildiği buzdolaplarının sıcaklıklarının belirli aralıklarla kontrol edilmesi iş yerlerinin sorumluluğundadır” diye konuştu.
EN İYİ DENETÇİ TÜKETİCİNİN KENDİSİ
Denetimlerde, gıda etiket bilgilerinin kontrollerinin de yapıldığını da ifade eden Erdoğan, ”Etikette belirtilen muhafaza şartları, iş yeri sahipleri ve tüketiciler tarafından dikkatle okunmalı ve bunlara uyulmalıdır. En iyi denetçi, tüketicinin kendisidir. Tüketiciler, tespit ettikleri her türlü olumsuzluk için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ücretsiz ‘174 Alo Gıda’ hattını arayabilirler” şeklinde konuştu. (A.A.)

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: