... okuyorsunuz
Günlük

Şekere sürprizsiz ZAM!

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş‘den 10 Ağustos günü yapılan yazılı açıklamaya göre şeker satış fiyatlarına 22 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere zam geliyor.

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş’nin internet sitesinde yapılan açıklamada şeker satış fiyatlarına 22 Ağustos 2012 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 7 zam geleceği bildirildi. Zamlar sonrasında kristal şekerin kilogramı 2,12 TL’ye (KDV Hariç), küp şekerin fiyatı 2,63 TL’ye (KDV Hariç) yükselecek.

Yapılan yazılı açıklamada, müşterilerin 8-15 Ağustos tarihleri arasında kristal şekerin KDV Hariç
1,97 TL’den peşin ödemek kaydı ile satın alabilecekleri ve şekerin ambarda muhafaza süresinin 15 iş
günü olacağı da belirtildi. 15 Ağustos’a kadar yapılacak zamsız satışlar yalnız A Kotası’nda bulunan, yurt içi talebe göre üretilen ve pazarlama yılı içinde iç pazara verilebilen şeker miktarını kapsıyor.

Şeker fiyatlarına en son 15 Temmuz 2011 tarihinde yüzde 8 zam gelmişti.

Image

Zammın 12 gün önceden açıklanması, zamsız şeker almak isteyen müşteri talepleri artırınca fabrikalar taleplere cevap veremez hale geldi. Zamların zamansız ve oranın da yüksek olduğunu iddia ediliyor.

Türkiye Şeker Fabrikaları önceki yıllardan farklı bir uygulamaya giderek şekere yapılan zammı 12 gün öncesinden duyurdu. Önceki senelerde ‘zam’ gece yarısı duyurulup ve bir sonraki gün yürürlüğe giriyordu. Yine geçen yıllardan farklı olarak Türkiye Şeker Fabrikalaları zammı 6 aylık dönemlere yaymak yerine tek kalemde yaptı. Yeni uygulamalar esnafta şaşkınlık yarattı.

Şekere yapılan zammı değerlendiren İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Zekeriya METE, yapılan zammı “tamamen Türkiye’nin mili menfaatlerine uygun olmayan” bir karar olarak niteledi.

Zammın amacının “yabancı şirketlere para kazandırmak” olduğunu iddia eden Mete, Haber 7‘ye yaptığı açıklamada “O zaman biz de ihracatcılar olarak şunu soruyoruz: Hammadenin kendisine neden birden böyle bir zam yapma kararı aldınız?” diye sordu.

Yapılan zammın tamamen ihracatı baltalamaya yönelik bir karar olduğunu öne süren Mete “Biz de karardan etkilenenler olarak diyoruz ki “şeker ithalatını açın serbest piyasa oluşsun ona göre rekabet edelim” dedi.

Haber7

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: