... okuyorsunuz
Günlük

EURO krizi Marketler için ne anlama geliyor?

Avrupa ve bağlantılı ülkelerin gündemine gittikçe derinleşerek oturan EURO krizi ve iş sahiplerinin nasıl pozisyon alması gerektiğine dair IGD Baş ekonomisti James Walton’un yazısını paylaşmak istedim:

Herkesin derdi

Her ne kadar finans sektörünün kanayan yaralarına sürekli olarak pansuman yapılsa da IMF’nin de yakın zamanda açıkladığı gibi “bu muhtemelen en büyük ve en acil ekonomik konu”. Euro’nun geleceği hakkındaki belirsizlik şüphesi Euro Bölgesi ülkelerinin derdi olmaktan çoktan çıktı, Amerika’nın, İngiltere’nin, Çin’in ve hatta gelişmekte olan pek çok ülkenin derdi haline geldi. Pek çok zincir marketin Euro bölgesinde şubeleri var ve artık gelecekte olacak her şey onları da direkt olarak etkileyecek. Euro bölgesi dışında kalanlar ise direkt olarak bağlı olmamakla beraber kesinlikle dolaylı şekilde etkilenecekler.

Haziran ayındaki EU zirvesinde -ki krizin başlangıcından bu yana 20cisi düzenlendi- Euro bölgesinin kurtuluş yolları olarak banka desteği ve kurtarma (bailout) fonlarının etkinliği hakkında fikir birliğine varıldı. Tahvil piyasaları buna büyük bir iştahla karşılık verdi, ama Euro bölgesindeki temel sorunlar (hazine açıkları, özel sektör borçları, vb gibi) çözülmediği için tüm bu iyimserlik havası birden sönüverdi. Çözüm geciktikçe riskin büyüdüğü ve tırmanan gerginliğin tepesinden düşen ülkenin canının çok daha fazla yanacağı kesin.

Verimlilik rallisi 

Hazirandaki zirvede Avrupa liderlerinin yaşlı kıtanın dertlerine çözüm olarak büyümeye odaklandığı gözlemlendi. Buna rağmen, büyüme elde etmek için ticari rekabet gücü ve tabi ki iyileştirilmiş bir verimlilik performansı gerektiriyor. Ne yazık ki Avrupa verimlilik konusunda diğer tüm rakiplerine göre geri kalmış durumda. Konunun herkes gayet farkında, ama bu konuda adım atmak konuyu farketmekten çok daha zor.

Geleceğe baktığımızda, üretim/imalak sektörlerinin Avrupa hükümetleri için ciddi bir kaldıraç olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden hükümetlerin (EU düzenlemelerine de uygun olacak şekilde) bu alanlara çok daha fazla pratik ve kanuni destek vereceğini düşünüyoruz.

İngiltere’de bu destek 2011 Büyüme Planı çerçevesinde Hazine destekleri ile başladı bile.

Şimdi ne olacak?
Bariz olan bir tek şey var, o da Euro sonsuza dek doğduğu günkü haliyle yaşlanamaz; reform kaçınılmaz.

Artan politik bütünleşme ve mali disiplinle ilgili güçlü bir baskı var, ama şu da bir gerçek ki bu uzun vadeli bir yaklaşım ve konuşulan bu uzun vadede  tüm Euro üyelerinin birlikte kalıp kalmayacağı belli değil – bir ya da iki zayıf üye birlikten ayrılabilir?

Tarihi olarak bakıldığında parasal birliklerin dağılması ile ilgili örnekler var (1979 İngiltere/İrlanda, 1991 Sovyetler Birliği) ama sonuçlar birbirinden çok farklı. Buna rağmen, Euro bölgesinden çıkacak herhangi bir ülkeyi çok  ciddi yükümlülükler ve yüksek seviyede bir borç bekliyor olacak. Aşağıdaki tablo benzeri bir senaryonun muhtemel sonuçlarını (ki bunların bir kısmı şu anda Yunanistan’da gerçekleşiyor) gösteriyor.

Ya zayıflayan ekonomilerden biri Euro bölgesinden düşerse?

Kaynak: IGD Araştırma Ağustos 2012

Kısacası bu olaylar ya da sadece bir kısmı meydana geleck olursa, politik ve sosyal sıkıntılar neredeyse kesinlikle yaşanacak, ama eninde sonunda bir nihayete erecek ve ülke muhtemelen eskisinden çok daha  düşük bir refah seviyesindeki “yeni normal” mertebesine erecektir. Bu oluşumun etkileri -son bir kaç yılda da gözlemleyebildiğimiz gibi- çok hızlı bir biçimde ilgili ülkenin dışında da yayılacak ve “bulaşıcı” bir hal alacaktır.

Tüm bunların marketler için anlamı ne olacak?

Bu senaryoda hehrangi bir Avrupa merkezli işin etkilerden uzak kalmasını hayal etmek çok zor, ama etkiler çok farklı olacaktır. Ancak bir takım özellikler belli oranda koruma sağlayabilecektir:

 • Nakit döngüsü sağlam, nakit yaratan operasyonlar,
 • Farklı alanlara yönlenmiş operasyonlar,
 • Lüks değil gereksinimlere odaklanmak,
 • Uluslararası operasyon,
 • Güçlü ve güvenilir markalar,
 • Makine parkı, bina gibi varlıkların gücü.

Bu özelliklerin pek çoğu marketler için koruyucu faktörler oluşturacaktır. Marketler krize karşı bağışık değildir, ancak dirençleri ve savunma mekanizmaları güçlüdür. Yazının bundan sonraki marketleri etkisi altına alacak muhtemel bir senaryoyu inceleyeceğiz.

Marketleri etkisi altına alacak muhtemel senaryo

Kaynak: IGD Araştırma Ağustos 2012

Bunların hiç birine pozitif olarak bakmak mümkün değil. Ancak şunu da blimek lazım ki, bu oluşumlar Avrupa’nın uzun yıllardır çözemediği bir takım düğümlerin çözülmesi anlamına gelecektir. Stres dönemlerinin tamamı sonuçta bir “yeni normal” seviyesine ulaşacak. Ekonomik yapılar hangi yöne giderse gitsin, marketler bu süreçte çok önemli bir rol oynayacaktır.

Özetle:

 • Şirketler, ithal, ihraç ve deniz aşırı operasyonlarını ciddi şekilde etkileme ihtimali olan büyük kur dalgalanmalarına hazır olmalıdır.
 • Şirketler içinde bulundukları topluma olan faydalarını (örneğin istihdam, ihraç getirileri, vb gibi) yerel ve ulusal platformlarda öne çıkarmalıdırlar.
 • Globalizasyon -Euro böglesi dışındaki operasyonlar anlamında- belirsizlik ve düşük büyüme karşısında bir koruma sağlayacaktır.
 • Marketlerin bulundukları ülkenin sunacağı her türlü teşvikten (vergi indirimleri, ihraç teşvikleri, vb gibi) yararlandıklarından emin olmaları gerekmektedir.
 • Devam etmekte olan Euro Bölgesi krizi geleceğin hat safhada belirsiz olduğunu göstermektedir; yapılan iş planları esnek ve her an değiştirilebilir olmalı. Gelecekle ilgili yapılan tüm varsayımların muhafazakar olmasına dikkat edilmeli.

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: