... okuyorsunuz
Günlük

YZB 2012 Müşteri Hizmetleri, CRM ve Teknoloji ödüllü Kuyruk avcısı

Süpermarketler, hipermarketler, hazır giyim mağazaları, yapı market gibi yüksek yoğunluğa sahip satış noktalarında yaşanan kasa önü kuyrukları, Üçge Elektronik‘in “kuyruk avcısı” çözümüyle tarihe karışıyor. Kuyruk avcısının marketlerin en önemli sorunları arasında yer alan kasa önü kuyruklarını ciddi oranda azalttığını belirten Üçge Elektronik Pazarlama ve Satış Direktörü Orhan Ataç, “Yapılan araştırmalar kasanın günde en az yüzde 35 daha hızlı çalıştığını gösteriyor. En önemlisi müşterilerin kuyruk derdi bitiyor” diye konuştu.

Perakende sektörüne yönelik çözümlerinizden biri geçtiğimiz haftalarda 1’incilikle ödüllendirildi. Bu ödülle ilgili detaylı bilgi alabilir miyiz?
Sarıyer Market’te uyguladığımız “Kuyruk avcısı” çözümümüz, Yerel Zincirler Buluşuyor organizasyonu kapsamında düzenlenen “En Başarılı Perakende Fikirleri”  yarışmasında “En başarılı Teknoloji Uygulaması” alanında 1’inci oldu. Kuyruk avcısı projesine destek olan Sarıyer Market Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Korkmaz başta olmak üzere bizi bu ödüle layık gören değerli perakende profesyonellerine teşekkür ediyorum. Kuyruk avcısı, marketlerin en önemli sorunları arasında yer alan kasa önü kuyruklarının azaltılmasına yardımcı olan bir çözüm. Kuyruk avcısı ile müşteriler kasada sıralarını beklerken aldıkları tüm ürünleri hafızaya alıp, sıra kendilerine geldiğinde hiç beklemeden sadece ödeme yaparak kasadan geçmelerine yardımcı oluyor. Ürünlerin barkot okuyucudan tekrar geçmesi de gerekmiyor. Ürünün adı, tüm işlemler müşteriler kasa kuyruğu beklerken yapıldığı için kuyruk avcısı oldu. ‘Tak çalıştır’ denilen kolayca uygulanabilir bir ürün bu, kullanımı da çok kolay. En önemlisi mağaza içersindeki verimliği artırıyor ve kuyrukları ortadan kaldırıyor.

Bu sitem hem kasiyere hem de müşteriye büyük kolaylık sağlıyor şüphesiz…
Evet, normalde sırada bekleyen her bir müşteri sıra kendisine geldiğinde, ürünlerin okutulmasını bekliyor. Bu işlem kuyruk avcısı ile sıra beklediği esnada yapıldığı için, ürünlerin tekrar okutulmasına gerek kalmıyor. Yapılan araştırmalar, kasanın günde en az yüzde 35 daha hızlı çalıştığını gösteriyor. En önemlisi müşterilerin kuyruk derdi bitiyor.

ÜÇGE, PERAKENDE SEKTÖRÜNE KATKIDA BULUNUYOR

Peki, gelecek perakende sektörü teknoloji uygulamaları alanında bir öngörünüz var mı? Yeni uygulama ve çözümler neler?
Perakende, çok dinamik bir sektör ve ülkemizde sürekli büyüyor. Biz de büyüyen perakende sektörüne yönelik dünyadaki gelişmeleri, yeni ürünleri yakından takip ediyoruz. Perakendecilerin önümüzdeki 2-3 yıl içersinde iş geliştirme, verimlilik ve raporlama alanlarında yatırımlar yapacağını ön görüyoruz. Dünyadaki iş ortaklarımız, yatırımları bu doğrultuda yapıyorlar. Perakendecilerin taze ürün gruplarında küçük üretimler, paketleme çözümlerine yöneldiklerini görüyoruz. Müşteri davranışları, müşterinin mağaza içerisindeki hareketlerinin izlenmesi, müşteriye yönelik yönlendirme konularında yatırımlar yapılmaya başlandı. İşin diğer bir boyutu, tedarikçi firmalar alanında yapılacak B2B yatırımları olacak. Dinamik bir sektörde olduğumuz için, işimizle ilgili tüm süreçleri ölçmemiz, raporlamamız, teknolojinin tüm imkânlarını kullanmamız gerekiyor. Gelişen perakende sektörüne katkıda bulunacak, işleri kolaylaştıracak, raporlama yapacak yatırımlarımızla her zaman müşterilerimizin yanındayız.

 Üçge Elektronik sektörde iyi tanınan, köklü bir firma… Hangi özelliklerinizle rakiplerinizden ayrılıyorsunuz?
Biliyorsunuz Üçge 36 yıl önce kuruldu. Üçge Elektronik de Üçge Grup şirketlerinden birisi ve ilk olarak Bizerba temsilciliğinin alınmasıyla 1994 yılında faaliyete başladı. 120 ülkeye ihracat yapan Bizerba, tartım, etiketleme ve dilimleme konusunda tüm dünyaca tanınan 186 yıllık dev bir firma. Dünya perakende teknoloji trendlerini belirleyen Bizerba, birçok ürün grubunda ilk uygulamayı yapan, mucit bir Alman şirketi görüntüsü çiziyor. Diğer temsilcilerimiz arasında Gruppo Fabbri, Komet, Mado, Rewebo ve Pricer gibi dünyanın önde gelen markaları bulunuyor. Türkiye’de temsilcisi olduğumuz firmaları kendi firmalarımız gibi görüyor, yakından takip ediyoruz. En yeni ürünleri, uygulamaları yüzde 100 doğru ürünler, yüzde 100 doğru çözümler felsefesi ile müşterilerimize ulaştırmaya gayret ediyoruz.

Bizerba için “teknoloji trendlerini belirleyen firma” tabirini kullandınız. Neler bu eğilimler, öğrenebilir miyiz?
Bizerba’yı, “ilklerin dünyası” olarak yorumluyoruz. Tartımda ilk kaynak ağırlık tekniğinin kullanılması, fiyat gösteren terazi, etiket veren teraziler, Windows tabanlı terazilerle el değmeden salam, sucuk, peynir dizilme tekniği ve bugün yeni trend olarak kullanılmaya başlanan yeni kiosk terazilerle Bizerba, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok tercih ve tavsiye edilen markalardan biri. Bunun dışında, Gruppo Fabbri, strech paketleme alanında geliştirdiği çözümlerle dünya markası konumunda yer alıyor. Mado ise kıyma makinelerinde,  donmuş et kıyma makinesi ve karıştırma işlemini tek bir makinede gerçekleştiren tek firma. Hem verim hem enerji tasarrufu sağlayan, kimsede olmayan yenilikçi birçok çözümü müşterilerine sunuyor. Bünyemizde bulunan bir diğer marka olan Komet, üretim tekniği ve teknolojisi ile özel bir marka kimliği çiziyor. Ayrıca masa üstü vakum makinelerinde Avrupa’da lider durumda yer alıyor. Komet’in yine kimsede olmayan vakum pompasını temizleme özelliği var. Bu özelliği ile tüm rakiplerinden ayrılıyor, çok uzun vadede verimini kaybetmeden vakum paketleri yapabiliyor.

“MÜŞTERILERIMIZE ÇOK YAKINIZ”

Üçge, yeni terazileriyle ne tür farklılıklar yaratıyor?
Artık terazi sadece tartıp etiket veren bir cihaz olmaktan çıkıp tamamen uzaktan yönetilebilir, çok hızlı haberleşen (300 mbit) bir mağaza içerisinde hem bir aksesuar hem de müşterilere ulaştırılmak istenen mesaj, insert, reklam filmlerinin üzerinde oynadığı bir mecra haline geldi. Yani kiosk terazileri marketin müşteriye bakan yeni yüzü olarak nitelendirebiliriz.

Üçge Elektronik hangi sektörlerde çalışıyor? Bünyesinde kaç kişi çalışıyor?

Üçge Elektronik, 40 kişilik uzman kadrosuyla öncelikle perakende sektöründe çözümler sunuyor. 13 bölge bayimiz ile müşterilerimize çok yakınız. Perakende sektörü dışında bulunan müşterilerimizde, Checkweigher (Tartım Kontrolü), Metal Detektör ve X Ray makineleri gibi gıda güvenliğine yönelik kontrol yapan teknolojik cihazlarımız bulunuyor. Paketleme cihazlarımız ile et ve tavuk üreticilerinde, meyve sebze ve mantar üreticilerinde, tartım etiketlemede büyük tecrübe sahibi olduk. Et ve peynir üretimi yapan fabrikalarda dilimlenmiş ürünlerin çoğunu Bizerba marka otomatik dilimleyiciler tarafından yapılıyor. Özetle tartım, etiketleme, dilimli ürün üretimi ile bu ürünlerin paketlenmesi için dünya lideri markalarla profesyonel çözümler üretiyoruz.

Müşteriler sektördeki firmalardan hizmet alırken nelere dikkat etmeli?
Müşterilerimizin gerçekten doğru çözümlere yatırım yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Yıllar içerisinde yazılım, donanım değiştirerek büyük miktarlarda para harcayan çok firma tanıyorum. Bizim ciromuzun önemli bir kısmı değişim ve dönüşüm projelerinden oluşuyor. Deneme ve yanılma yöntemi ile tecrübe tabii ki kazanılır fakat hem zaman hem maddi olarak çok pahalıya mal olur. Benim önerim, güvendikleri firmalardan gerçekten en iyi çözümü almaları yönünde olacak. Son olarak, büyük yatırım yaptıkları teknoloji ürünlerini kullanacak gerçekten çok iyi operatörler ile çalışmalar gerektiğini düşünüyorum.

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: