... okuyorsunuz
Günlük

Crowdsourcing Nedir? Pazarlamada Nasıl Kullanılır?: marketoloji.com’dan alıntıdır

Marketoloji.com‘dan alıntı olarak paylaştığım bu yazı Crowdsourcing’i merak edenlere:

Crowdsourcing, Crowd ve Outsourcing kelimelerinin birleşiminden geliyor. Outsourcing, bildiğimiz gibi belli işlerin konuyla ilgili uzmanlaşmış farklı bir şirkete yaptırılması demek. Özellikle pazarlama ve reklam alanında şirketlerin büyük çoğunluğunun ajanslarla çalıştığını düşünürsek outsourcing kavramına iş dünyasının fazlasıyla aşina olduğunu söyleyebiliriz. Crowdsourcing ise, şirketin bir noktada bir işi geniş kitlelere belli bir ödül karşılığında sunma ve onların önerilerini veya çözümlerini alma uygulamasıdır. Uygulama diyorum, çünkü crowdsourcing, outsourcing gibi uzun süreli belli anlaşmalardan ziyade kısa süreli bir işbirliğidir.

Wikinomics kitabında geçen bir örnekten bahsederek konuyu biraz daha açalım. Kanada’da Goldcorp adında bir altın işleme şirketi daha etkin bir altın arama&bulma süreci tasarlamak için bir yarışma yaptı. En iyi yöntemleri öneren katılımcılara toplam 575.000 dolar ödül vaat edildi. Şirketin 55.000 hektarlık arazisiyle ilgili tüm detaylar katılımcılarla paylaşıldı. Gelen başvuruların sonucunda inceleme yapan ekip, arazi üzerinde daha önce şirket çalışanlarının saptayamadığı 50-55 yeni hedef belirledi. Belirlenen yeni hedeflerin %80′inden fazlasında önemli miktarda altın bulundu. Bu yaklaşımın da yardımıyla 100 milyon dolarlık bir şirket 9 milyar dolarlık bir kuruluş haline geldi.

Kraft‘ın Avustralya’da yaşadığı örnek ise biraz daha ilginç. Kraft, bir çeşit ekmeğe sürülen ezme markası olan Vegemite’ye krem peynir aroması ekleyerek yeni bir marka yaratmak istedi. Vegemite’nin, Avustralya’da en sevilen ve en çok tüketilen ürünlerden birisi olduğunu da belirtmemiz gerekiyor.

Bu yeni marka için 48.000 civarında katılımcıdan marka ismi tavsiyeleri alındı ve Kraft yönetimi tavsiyeler arasından “iSnack 2.0″ ismini seçti. Kraft, özellikle genç tüketicilere ulaşabilmek için marka ismi Apple ürünlerini andırdığı için iSnack’i tercih etti. Avustralya’da en çok izlenen futbol maçı finaline reklam veren Kraft, markasının tanıtımı için her türlü imkanını zorladı ancak çabalar hüsranla sonuçlandı. Avustralya halkı markanın yeni ismini hiç beğenmedi ve Kraft hatasını telafi etmek için kolları sıvadı. Bu kez halktan markanın ismini belirlemesi istendi. Yapılan oylama sonucunda markanın yeni ismi “Cheesybite” oldu.

Türkiye’de de Doritos, Hisseli Tatlar kampanyasıyla yeni tat arayışını halka açtı ve bir yarışma düzenledi. Gelen yeni tat önerilerini değerlendirip, en iyi üç tadı belirledi. Bu üç tadı da yine halkın oylamasına sundu. Halkın oylamasıyla seçilecek yeni tadın sahibine şirketin %1 hissesi hediye edilecek.

Crowdsourcing, doğru kullanıldığında başarıya ulaşılan bir yöntem aslında, ancak tüm detaylarının iyi belirlenmesi gerekiyor. Goldcorp örneğinde, şirket birçok gizli sayılabilecek bilgiyi katılımcılarla paylaştı ve risk aldı ancak sonucunda başarı geldi. Kraft, önce belli bir kitleden aldığı marka önerilerini değerlendirip, yeni markasının ismini belirledi, sonra tepkilerden dolayı geri adım attı ve halktan markanın ismini belirlemesini istedi. Bu durum, Kraft yönetiminin Avustralya’daki imajını zedeledi. Bakalım Doritos crowdsourcing yönteminin kullanıldığı bu kampanyanın sonunda istediğini alabilecek mi, ve Türkiye yeni tadı beğenip, Doritos serisine bir yenisini ekleyecek mi, göreceğiz.

Yararlanılan kaynaklar;
* Wikinomics, Don Tapscott & Anthony D. Williams
* How to Create an Adaptive Global Marketing Organization, Steven Noble (Forrester Research), Adage.

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: