... okuyorsunuz
Günlük

AMPD Perakende Endeksi Haziran 2012 sonuçları açıklandı: Sonuçlar gayet güzel!

Organize perakende sektörü ciroları 2012 Haziran ayında aylık bazda %13 arttı. 2012 Haziran ayında cirolardaki 12 aylık büyüme ise %7 oldu. 2011 yılında Haziran ayı yıllık ciro gelişimi %5 olmuştu.

CNBC-e Tüketici Güven Endeksi Haziran 2012 döneminde bir önceki aya göre yüzde 4,6 değer kazanarak 96,32 seviyesine gelmiştir. Endeks bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 8,5 aşağıda bulunuyor.

CNBC-e Tüketici Beklenti Endeksi Haziran 2012 döneminde yüzde 4,1 artarak 90,31 değerine geliyor. Geçtiğimiz yılın son aylarında sert düşüş gösteren endeks bu yılın Şubat ayından sonra 90-96 arası bir banda oturarak dalgalanma gösteriyor. Tüketici güveninde geçtiğimiz yılın sonunda yaşanan düşüş bu yılın ilk çeyreğinde büyümeyi önemli oranda yavaşlatmış görünüyor. Endekste Şubat ayından sonra gözlenen toparlanma ise yılın ikinci çeyreğindeki büyümenin ilk çeyreğe göre daha iyi olacağına işaret ediyor.

CNBC-e Tüketim Endeksi Haziran 2012 döneminde bir önceki aya göre yüzde 2 artış göstererek 207,68 değerini almıştır. Aynı dönemde mevsimsel olarak düzeltilmiş endeks ise yüzde 1,03 değer artışıyla 135,91 seviyesine ulaşmıştır. Sektörel bazda baktığımızda aylık bazda artışta temel olarak gıda, ev eşyası, otel, lokanta ve eğlence gibi sektörleri görülüyor. Söz konusu sektörler mevsimsel olarak zaten artış beklenen sektörler. 

 
TEPE, Haziran 2012’de hem geçen yıla hem de geçen aya göre düştü. Geçen yılın aynı dönemine göre ve geçmiş 3 aya göre bugünün iş hacmindeki toparlanma algısı düşmeye devam etti. Geçen yıla göre satış, sipariş ve istihdam beklentilerinde de düşüş oldu. AB’de perakende güveni ise geçen aya göre yükseldi. Ocak ayından bu yana sıfırın altında değer alan TEPE, Haziran 2012’de de sıfırın altında 6,7 değerini aldı. Mayıs’ta yükselen TEPE Haziran’da yine düştü. TEPE bir önceki aya göre 3,3 puan, geçen yılın aynı dönemine göre ise 10,1 puan düştü.
 
Perakende sektörü ciroları 2012 Haziran ayında, gelişimini hızlandırarak 2011 yılı aynı dönemindeki artış oranının önüne geçti.  Ancak, Tepav Perakende Endeksi, perakendecilerin beklentilerinin düşük olduğunu göstermektedir.

Gıda ve Gıda-Dışı Cirolar

Organize gıda perakendesi cirolarında Haziran 2012’de aylık %5, yıllık %3 artış oldu.
 
Gıda dışında ise aylık %23 ve yıllık %13 artış yaşandı. 2011 yılı aynı döneminde yıllık büyüme %12 düzeyinde gerçekleşmişti.
 
Hazır giyim alt kırılımında, cirolar aylık %27 arttı. Yıllık bazda ise cironun %15  arttığı görüldü. 2011 yılında da bu oran %15 olmuştu.
 
Toplam cirolardaki yıllık yüzde 7 oranındaki artış, ağırlıklı olarak gıda dışı perakendeden kaynaklı görünüyor. Ayrıca Haziran ayındaki aylık hızlı artışın özellikle hazır giyim ağırlıklı olduğu görülüyor. İstanbul Shopping Fest’in özellikle İstanbul’daki perakende cirolarına olumlu etkisi, endekste de kendisini gösteriyor.

Metrekare Endeksi

Organize perakende sektörünün satış alanı metrekareleri, 2012 Haziran ayında bir önceki aya göre %2, yıllık bazda ise %10 artış gösterdi. 2011’in aynı döneminde yıllık artış oranı %15 olmuştu.
 
Mağaza sayıları ise, aylık bazda %1, yıllık bazda %10 artmıştır.


Türkiye’de 2012 ilk yarıyılı itibariyle faal AVM sayısı 313’e çıkmış, AVM’lerdeki kiralanabilir metrekare 8 milyona ulaşmıştır.

Gıda ve Gıda-Dışı Metrekareleri

Gıda metrekaresi gelişimine bakıldığında, Haziran 2012 itibarıyla metrekarelerde aylık bazda %2, yıllık bazda ise %9 oranında artış görülmektedir. Mağaza sayıları ise yıllık bazda %13 artış göstermiştir.
 
Gıda dışı perakendede aylık bazda metrekarelerde %1 artış olurken, yıllık bazda %12 artış olmuştur. Mağaza sayılarında ise yıllık %8 artış olmuştur.
 
Hazır giyim alt kırılımında ise metrekareler aylık bazda %1 atarken, yıllık bazda %14 artmıştır. Mağaza sayıları ise yıllık %8 artmıştır.
 
2012 yılının ilk yarısında organize perakende sektörü mağaza yatırımlarına devam etmektedir. Yıllık bazdaki artışlar incelendiğinde, yaz aylarına girilmesiyle Haziran ayında geçen yıla göre özellikle gıda dışında bir yavaşlama görülüyor.

Metrekare Başına Cirolar

Organize perakende sektörü metrekare başına ciro performansı, Haziran 2012’de aylık %10, geçen yıl aynı aya göre ise %11 iyileştiği görüldü.

Gıda ve Gıda-Dışı Metrekare Başına Cirolar

2012 Haziran ayında alt sektörler bazında incelendiğinde, gıda perakendeciliğinde aylık 3 ve geçen yıl Haziran’a göre%10 artış görüldü.
Gıda dışı perakendede ise metrekare başına cirolar aylık bazda %19 artarken, geçen yıl aynı döneme göre de %13 yükseldi. Hazır giyim perakendesinde aylık %24,  yıllık bazda ise %4 artış yaşandı.
 
2012 Haziran ayında metrekare artışına göre daha hızlı artan cirolar, metrekare verimliliğini önemli ölçüde artırdı. Özellikle gıda dışı perakendedeki hızlı ciro artışları, verimlilik artışını da beraberinde getirdi.
 

Sektör İstihdamı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İşsizlik oranını % 9 olarak açıkladı.
Türkiye genelinde işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 212 bin kişi azalarak 2 milyon 425 bin kişiye düşmüştür. İşsizlik oranı ise 0,9 puanlık azalış ile % 9 seviyesinde gerçekleşmiştir. Kentsel yerlerde işsizlik oranı 1,2 puanlık azalışla % 10,7, kırsal yerlerde ise 0,5 puanlık azalışla % 5,6 olmuştur. 

Organize perakende sektörü istihdamında ise Haziran 2012’de aylık %2 artış görülürken yıllık bazda %8 artış sağlandı.

Gıda ve Gıda-Dışı Perakendede İstihdam

Gıda perakendeciliği istihdamında aylık bazda %1, yıllık bazdaysa  %14 artış oldu. Gıda dışı perakendesinde ise aylık bazda %2, yıllık bazda da %7 artış gerçekleşti. Hazır giyim perakendesi istihdamı da aylık %2, yıllık %6 artış gösterdi.
 
Perakende sektörü, 2012 yılı Haziran ayında da istikrarlı bir şekilde istihdamını artırmayı sürdürdü. Özellikle gıda kategorisindeki hızlı artış sektör istihdamındaki yükselişi tetikledi.

Fiş Sayıları

Organize perakende sektörü fiş sayılarında, aylık %6, yıllık bazda %7 artış  kaydedildi.

Gıda ve Gıda Dışı Fiş Sayısı

Gıda perakendesinde fiş sayısında aylık %3, yıllık ise %6 artış oldu.
Gıdadışında ise aylık %19 ve yıllık olarak %9 artış görüldü.
Hazır giyim perakendeciliğinde ise fiş sayısı aylık %29, yıllık %13 artı.

2012 Haziran ayında ciroda yaşanan artışlara paralel bir şekilde fiş sayısı da hızlı bir artış gösterdi. Özellikle hazır giyim kategorisindeki fiş sayısı artışı, ciro artışı ile paralel bir seyir izledi.

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: