... okuyorsunuz
Günlük

Bir sonraki ticari temamız: Okula dönüş

Back to School ya da Okula Dönüş pek çok perakendecinin Ramazan ve sonrasındaki Bayram’ı takiben en önemli ticari teması olacak şüphesiz.

Özellikle k12 (yani anaokuldan 12.ci sınıfa kadar olan çocuklarımızın içinde bulunduğu yaş/öğrenim durumu) için neredeyse garanti olarak bakılan bu temaya hazırlıklar şimdiden başladı. Tüm dünyada k12 ebeveynlerinin bu konuda çok hassas olduğu bir gerçek, hele çocuğumuz okula ilk başlarken, başarılı bir seneden sonra yeni bir sınıfa geçerken ya da 8.ci sınıftan sonra yeni bir okul kazanarak bizleri gururlandırdıysa tüm perakendeciler biliyor ki ticaret çok yakın!

Ders kitaplarının artık ya MEB tarafından ücretsiz dağıtıldığı ya da okulların desteği ile toparlanarak velilere sunulduğu bu dönemde mobilyacısından kırtasiyecisine kadar her perakendeci bu ticari döneme uygun ürün ve hizmetlerini öne çıkartmaya hazırlanıyor. Bu öylesine geniş bir ihtiyaçlar yelpazesi ki herkes pastadan payına düşene talip olmak için bugünden planlarını yapıyor. Neler mi var?

  • Okul çantaları, kalem kutuları, suluklar, beslenme çantaları,
  • Çalışma masaları, masa lambaları, ampuller, piller,
  • Kalemler, boyalar, boya defterleri,
  • Ayakkabılar, paltolar, mantolar, çizmeler, şemsiyeler,
  • Yatak odası takımları, nevresimler, perdeler,
  • Alarm saatler, hesap makineleri,
  • Yapıştırıcılar, makaslar, dosyalar, kağıtlar,
  • Tokalar, taraklar, mendiller, kravatlar,
  • Yeni telefonlar, androidler, tabletler, bilgisayarlar ve daha neler neler…

Okula dönüş temalı kataloglar, insertler, reklamların hazırlanmaya başladığı bu dönemde, ürün ve fiyat kadar hizmetler de öne çıkacak tabi ki.

Amerikan perakende devi WalMart bu yıl “Classrooms by Walmart” adlı hizmet USPsi ile sahne alıyor. Classrooms by Walmart (sınıflar Walmart’a emanet) her okul öğrencisine (daha doğrusu bu öğrencinin velisine) ücretsiz bir hizmet sunuyor: ihtiyaçlar listesi. Bu liste okullarla işbirliği içinde hazırlanmış. Yani bu sene okuyacağınız okulun adını yazdığınız anda size o okulun “okul ihtiyaçları” listesini ve o listenin WalMart’da bulabileceğiniz -ki tahmin edersiniz hepsi ve fazlası WalMart ürün gamında mevcut- kalemlerini fiyatları ile birlikte sizlere sunuyor. Eğer okulunuz liste yayımlamıyorsa da “essential” yani temel ihtiyaçlar listesi size önerilerde bulunuyor.

Image

Sitenin en ticari inisiyatiflerinden biri de siz listenizi oluşturduktan sonra tanıdık velilere listenizi fiyatlarıyla beraber yollayıp, “hiç uğraşma en uygun fiyatlısı burada” deme şansını ve tabir caiz ise başka velileri de dürtme hakkına sahip oluyorsunuz. İşte bu kısım çok önemli çünkü pek çok veli bilir ki bir çocuğun almış olduğu farklı ve güzel bir boya kalemi seti ertesi gün kıramayacağınız çocuğunuzun listesine girmiştir bile!

Walmart bir de tüm üniforma ve malzemelerden “Home Free” olarak işaretlenenlerinde 45$ ve üzeri alışverişlerde eve ücretsiz teslim imkanı sunuyor ki ellerine sağlık.

Evet, baklaım bu sene ülkemizde nasıl Okula Dönüş aktiviteleri ve teklifleri olacak? Hepimize şimdiden iyi satışlar ve çocuklarımıza da başarılar.

 

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: