... okuyorsunuz
Günlük

İç hırsızlık perakendeciler için sorun olmaya devam ediyor

Pointofsale.com adlı perakende endüstrisi online dergisinin Amerika’daki perakendeciler arasında yaptığı bir araştırmaya göre iç hırsızlık perakendeciler için sorun olmaya devam ediyor. Ankete 5.000 perakendeci katılmış ve katılımcıların %95’i fiziken mağazası olan, mağazalarında da ortalamada 4 POS cihazı kullanan firmalardan oluşmuş.

Araştırmadan elde ettiğimiz rakamlara göz atacak olursak:

Ankete katılan perakendecilerin %71.4’ü iç hırsızlığın, müşteri hırsızlığı/shop lifting’e göre çok daha ciddi bir kayıp kapısı olduğunu düşünüyor. Kayıp engelleme/loss prevention teknolojileri kullanan perakendecilerin oranı %83.3, self servis kasa kullanan perakendecilerin oranı ise yine %80lerde.

Anketlerden çıkartılan en önemli sonuçlardan biri de ekonomik durgunlukla beraber hırsızlığın, beklendiğinin aksine, ARTMADIĞI oldu. Amerikan ekonomisinin 2002’de yaşadığı durgunluktan çok daha büyük bir ekonomik buhran içinde olmasına rağmen, katılımcıların %40’ı 10 yıl öncesine göre toplam hırsızlık kayıplarının azaldığı gözlenmiş.

 

Tüm katılımcıların %57’sinde CCTV kameraları kullanılıyor, ve kamera kullanan perakendecilerin tamamı CCTV kameraların varlığının hırsızlığa karşı caydırıcı olduğuna inanıyor. Yine perakendecilerin çoğunluğu CCTVlerini hem kasaların üstüne hem de kapılara doğru yönelterek monte ediyorlar. Katılımcıların %42.9’u kameraları kasalara bakan duvara, %28.6’sı da mağazanın başka alanlarında da CCTV kullanımına özen gösteriyor.

Katılımcıların %50’si barkod sahtekarlığı, %40’ı da kasa sonrası tarama eksikliklerinden muzdaripler.

Ülkemizde de barkod/fiyat değiştirme, ürün kolisi/içeriği değiştirme ve benzeri muhtelif çeşitlerde müşteri hırsızlığı oluyor. Bunun yanısıra tekil ve organize iç hırsızlık da ciddi sorunlardan biri. Yönetmelikler, teknolojik önlemler, kontroller, çıkış aramaları, kameralar, ya da her ne önlem olursa olsun bu konularda operasyonel yöneticilerimizin günlük faaliyetlerinde gözlerini açık tutmaları en etkin önlemlerden biri olmaya devam edecek.

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: