... okuyorsunuz
Günlük

Aisle411 ile alışveriş artık çok daha kolay

Perakende devlerinin binlerce metrekarelik mağazalarına ilk gittiğimiz 1990lı yılların başlarında ne kadar  etkilenmiştik hatırlıyor musunuz? Aradığımız her şey vardı, gezmek ayrı bir zevk, alışveriş ayrı bir zevkti o zamanlarda.

Ancak zaman ilerledikçe, perakendeciler çoğaldı, metrekareler büyüdü, bizden aldıkları ilhamla ürün çeşitleri arttı, ama bir şeyler yolunda gitmiyordu. Gün geçtikçe artan her şeye rağmen, tüketicinin zamanı ve sabrı azalmıştı. “Easy and convenient shopping” (rahat ve kolay alışveriş) günümüzde pek çok perakendecinin mottosu olmaya başladı. “Easy and convenient shopping” demesi kolay ama uygulaması zor bir konsept: hem kardan, hem satıştan, hem de müşteriden vazgeçemiyeceğimize göre dengeyi nasıl bulacağız?

Biz bunları düşüneduralım tüm perakendecilerin karşısına inanılmaz büyük ve etkili bir rakip çıktı: cep telefonları. 10 yıl önce yeni yeni çalıp, zaman zaman gelen SMSlerle müşterinin dikkatini dağıtan bu küçük elektronik rakipler, bugün artık müşterimizi Facebook, twitter, pinterest, SMS, MMS, görüntülü aramalar, vb derken mağazada dolaştığı süre boyunca sürekli dürtükler hale geldi. iPhone’un binbir çeşit uygulamasıyla bu konuda başı çektiğini de kabul etmek lazım.

Peki… nasıl olacak? Zaten kısıtlı zamanı olan müşterimiz, bir de telefonundan gelen dürtmelerle sürekli olarak dikkatini bizim bakmamızı istediğimiz ve planladığımız noktalardan çekerken nasıl olacak da onu istediği ürüne en kısa zamanda ulaştıracağız ve bunun yanırısa da hala ona istediğimiz ürünleri satacağız?

Bu konuda uzun zamandır araştırmalar ve uygulamalar var, ancak bunlardan en yenisi Aisle411 adlı smartphone uygulaması. Bakalım ne işe yarıyor Aisle411?

Aisle411 platformu sayesinde, perakendeciler ve marka reklamcıları mağaza içi arama destekli haritalar sayesinde mobil kullanıcı deneyimini çok daha rahat bir hale getiriyor. Perakendeci ve markalar, arama motorunun yanısıra, müşterinin o an mağaza içinde bulunduğu koridor ya da ürün grubuna ilişkin öne çıkarmak istedikleri ürünleri de, sisteme entegre mesaj sistemi sayesinde müşteriye iletebilmektedirler. Aisle411 bir mobil eşleştirme platformu sayesinde ürün stok/envanter ve yerleşim/lokasyon verisini toplar ve bunu mağaza içi arama ve navigasyon/yönlendirme yazılımı sayesinde müşterinin hizmetine sunar. Bu veri yönetimi ve haritalama sistemi, ürün envanter sistemi ve alan yönetimi yazılımı ile entegre olarak çalışır.

İster sepetnizi büyütün, ister markanızı öne çıkartın?

Aisle411, bu salı günü açıkladığı kadarı ile sanal navigasyon sistemini Amerika’daki Walgreens mağazalarının tamamında (7.907 adet) kullanıma açıyor. Önümüzdeki aylarda uygulama ve müşteri/perakendeci faydalarını özetleyen bir rapora ulaşabilmek dileğiyle…

Aisle411 CEO’su Nathan Pettyjohn “Perakendeciler sürekli olarak müşterilerinin mağaza ziyareti tecrübelerini iyileştirmeye çalıştıklarını” söylüyor ve ekliyor “aisle411 perakendecilerin ziyaretçilerini ürün lokasyonu vb gibi bilgileri onlara direkt olarak ELDEN iletmek vasıtasıyla açıkçası yetkilendiriyor, ve böylece de alışveriş tecrübesinin çok daha eğlenceli ve kolay hale getiriyor”.

Müşteri alışveriş anketlerinde görülen o ki alışveriş yapan müşterilerin neredeyse %84’ü aradıklarını bulmakta zorluk çekiyor, ve %20’den fazlası da akıllarındaki alışveriş listesini tamamlayamadan mağazalarımızdan çıkıp gidiyor, yani planladığından daha az harcıyor. Bir şekilde önlem almak bizim işimiz…

About Kaan Sallı

http://perakendegunlugu.com sallikaan@gmail.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: